Szukaj

Proteina zapobiegająca degeneracji siatkówki oka

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w Journal of Neuroscience informuje, iż naukowcom z LSU Health Sciences Center New Orleans Neuroscience Center of Excellence udało się znaleźć proteinę, która chroni komórki fotoreceptorowe siatkówki przed zwyrodnieniem spowodowanym przez światło.Pracami kierował dr Minghao Jin, który mówi: proteina może być nowym celem terapeutycznym zarówno w dziedzicznym zwyrodnieniu siatkówki, jak i w zwyrodnieniu plamki żółtej związanej z wiekiem.

Cykl wzroku jest niezbędny do odnowy wizualnych pigmentów, które wyczuwają światło. Anormalne cykle wzroku sprzyjają tworzeniu toksycznych podproduktów, które powodują AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem).

AMD jest wiodącą przyczyną utraty wzroku u starszych ludzi.

Mechanizm regulujący cykl wzrokowy nie jest jasny, a identyfikacja czynników regulujących jest krytyczna dla zrozumienia tego mechanizmu.


RPE65 jest kluczowym czynnikiem cyklu wzrokowego, a jego mutacje powiązano z wczesną utratą wzroku, zwyrodnieniem siatkówki i ślepotą.

Mechanizm regulujący funkcjonowanie RPE65 pozostawał nieznany, a naukowcy przetestowali 5 protein, aby zidentyfikować jego inhibitory.

Odkryli, że jedna z nich – FATP4 - jest negatywnym regulatorem, czyli hamuje ów enzym.

Dr Nicolas Bazan, współautor badania, mówi: odkryliśmy, że FATP4 chroni fotoreceptorowe komórki siatkówki przed laboratoryjnie spowodowanym zwyrodnieniem.

Ostatnio, mutacje genu FATP4 odkryto u pacjentów z zaburzeniem recesywnym, w którym występuje także toksyczny podprodukt – A2E - powiązany z anomaliami cyklu wzroku.

A2E gromadzi się w komórkach pigmentacyjnych siatkówki wraz z wiekiem.

Dr Jin podsumowuje: odkrycia te sugerują, że FATP4 może być terapeutycznym celem w dziedzicznej zwyrodnieniowej chorobie siatkówki, spowodowanej przez mutację RPE65, oraz AMD.

Komentarze do: Proteina zapobiegająca degeneracji siatkówki oka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz