Szukaj

Probiotyki zredukują ryzyko raka białych krwinek?

Podziel się
Komentarze0

Wpływ flory jelitowej na ludzkie zdrowie jest już dobrze znany. Naukowcy wykazali do tej pory, iż istnieje związek między bakteriami układu trawiennego a różnego rodzaju patologiami, chociażby takimi jak cukrzyca i otyłość. Bakterie flory jelitowej wpływają także na układ nerwowy i ludzkie zachowania.W ciele ludzkim znajduje się ponad 500 różnych gatunków bakteryjnych, co przekłada się na ok. 100 000 komórek, czyli 10 razy więcej niż komórek ludzkich.

Badacze z Jonsson Comprehensive Cancer Center w Los Angeles w USA przestudiowali wpływ flory jelitowej na pojawianie się chłoniaków, czyli nowotworów dotykających komórek układu odpornościowego.

Badanie ukazało się w Cancer Research.

Naukowcy posłużyli się myszami cierpiącymi na syndrom Louis-Bar, czyli chorobę genetyczną charakteryzującą się wysokim ryzykiem zachorowania na chłoniaka. Okazało się jednak, że nie wszystkie dotknięte tym syndromem myszy były zagrożone w równym stopniu rozwojem tego raka.


Aby określić przyczynę tej różnicy, badacze przeanalizowali populacje bakterii flory jelitowej każdej z myszy, badając DNA bakteryjne.

Rezultaty pokazują, że flora jelitowa wpływa na pojawianie się chłoniaków. Najbardziej zagrożone gryzonie nie miały bakterii Lactobacillus johnsonii, czyli tej, której wpływ na zdrowie ludzkie jest korzystny.

Kiedy zaś badacze podali myszom tę bakterię w probiotykach, udało się zredukować szkody genetyczne i rozwój chłoniaków.

Robert Schiest, dyrektor tego badania, mówi: - Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje powiązanie między bakteriami jelitowymi i chłoniakami. Ustaliliśmy także szczegółową listę bakterii, które mogą wspierać rozwój chłoniaków. Dzięki temu będzie można opracować terapie stymulujące rozwój dobrych bakterii, a ograniczające rozwój tych złych.

Komentarze do: Probiotyki zredukują ryzyko raka białych krwinek?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz