Aż 85 procent Polaków nie wie, co to jest prezbiopia - wynika z najnowszych badań Centrum Badania Opinii Społecznej, zaprezentowanych we wtorek w Warszawie podczas konferencji prasowej poświęconej tej dolegliwości wzroku. Prezbiopia, zwana też starczowzrocznością, to dotyczący wszystkich naturalny proces utraty zdolności akomodacyjnych oka.
Pojawia się najczęściej po 40. roku życia i powoduje trudności z wyraźnym widzeniem z bliska, szczególnie przy słabym oświetleniu.
Z przeprowadzonych w sierpniu tego roku badań wynika również, że ponad jedna trzecia Polaków ostatnio badała wzrok ponad dwa lata temu, z kolei siedem procent respondentów zadeklarowało, że nigdy nie badało swoich oczu.
„Szukamy kontaktu z okulistą dopiero w sytuacjach ‘podbramkowych’. Bardzo rzadko spotyka się pacjentów pojawiających się w celach profilaktyki” - skomentowała Anita Łagocka z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, okulistka specjalizująca się m.in. w leczeniu prezbiopii. „Istnieje wiele schorzeń, które w swoim początkowym stadium nie objawiają się dolegliwościami, a niezdiagnozowane i nieleczone powodują postępującą utratę widzenia, dlatego częstsze kontrole okulistyczne są potrzebne” - podkreśliła.
Zobacz również:
O braku komfortu związanym z noszeniem szkieł korekcyjnych mówiła więcej niż co czwarta osoba używająca okularów bądź szkieł kontaktowych. Badania CBOS wykazały ponadto, że co drugi Polak poddałby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku, aby wyeliminować konieczność noszenia okularów lub szkieł kontaktowych (w grupie osób korzystających obecnie ze szkieł korekcyjnych jest to prawie 48% badanych).
Podczas konferencji zaprezentowano także najnowszą metodę leczenia prezbiopii - zabieg laserowy IntraCOR, podczas którego laser działa na oko przez zaledwie około 15 sekund. Jak podkreślił dr Jan Staniewicz z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził laserową korekcję tą metodą, zabieg ten odbywa się wewnątrzrogówkowo, bez naruszenia integralności zewnętrznych tkanek oka i jest bezbolesny. Rezultaty zastosowania metody IntraCOR są niemal natychmiastowe - pacjenci mogą czytać bez okularów już następnego dnia po zabiegu.
Zabieg IntraCOR przeprowadza się za pomocą lasera femtosekundowego (femtosekunda to jedna biliardowa część sekundy), wykonując pięć nacięć wewnątrzrogówkowych w kształcie pierścieni. Krótkie impulsy lasera (mierzone właśnie w femtosekundach) wywołują proces fotodysrupcji - tkanki rogówki trafione wiązką lasera ulegają przemianie w gazowe pęcherzyki, które następnie wyparowują. Rogówka nabiera dzięki temu pożądanego kształtu, nie zmieniając jednocześnie swojej grubości.
www.nowywzrok.pl