Szukaj

Prezbiopia - nie wiemy czym jest, choć dotyczy wszystkich

Podziel się
Komentarze4

Aż 85 procent Polaków nie wie, co to jest prezbiopia - wynika z najnowszych badań Centrum Badania Opinii Społecznej, zaprezentowanych we wtorek w Warszawie podczas konferencji prasowej poświęconej tej dolegliwości wzroku. Prezbiopia, zwana też starczowzrocznością, to dotyczący wszystkich naturalny proces utraty zdolności akomodacyjnych oka.Pojawia się najczęściej po 40. roku życia i powoduje trudności z wyraźnym widzeniem z bliska, szczególnie przy słabym oświetleniu.

Z przeprowadzonych w sierpniu tego roku badań wynika również, że ponad jedna trzecia Polaków ostatnio badała wzrok ponad dwa lata temu, z kolei siedem procent respondentów zadeklarowało, że nigdy nie badało swoich oczu.

„Szukamy kontaktu z okulistą dopiero w sytuacjach ‘podbramkowych’. Bardzo rzadko spotyka się pacjentów pojawiających się w celach profilaktyki” - skomentowała Anita Łagocka z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, okulistka specjalizująca się m.in. w leczeniu prezbiopii. „Istnieje wiele schorzeń, które w swoim początkowym stadium nie objawiają się dolegliwościami, a niezdiagnozowane i nieleczone  powodują postępującą utratę widzenia, dlatego częstsze kontrole okulistyczne są potrzebne” - podkreśliła.


O braku komfortu związanym z noszeniem szkieł korekcyjnych mówiła więcej niż co czwarta osoba używająca okularów bądź szkieł kontaktowych. Badania CBOS wykazały ponadto, że co drugi Polak poddałby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku, aby wyeliminować konieczność noszenia okularów lub szkieł kontaktowych (w grupie osób korzystających obecnie ze szkieł korekcyjnych jest to prawie 48% badanych).

Podczas konferencji zaprezentowano także najnowszą metodę leczenia prezbiopii - zabieg laserowy IntraCOR, podczas którego laser działa na oko przez zaledwie około 15 sekund. Jak podkreślił dr Jan Staniewicz z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził laserową korekcję tą metodą, zabieg ten odbywa się wewnątrzrogówkowo, bez naruszenia integralności zewnętrznych tkanek oka i jest bezbolesny. Rezultaty zastosowania metody IntraCOR są niemal natychmiastowe - pacjenci mogą czytać bez okularów już następnego dnia po zabiegu.

Zabieg IntraCOR przeprowadza się za pomocą lasera femtosekundowego (femtosekunda to jedna biliardowa część sekundy), wykonując pięć nacięć wewnątrzrogówkowych w kształcie pierścieni. Krótkie impulsy lasera (mierzone właśnie w femtosekundach) wywołują proces fotodysrupcji - tkanki rogówki trafione wiązką lasera ulegają przemianie w gazowe pęcherzyki, które następnie wyparowują. Rogówka nabiera dzięki temu pożądanego kształtu, nie zmieniając jednocześnie swojej grubości.

www.nowywzrok.pl

Komentarze do: Prezbiopia - nie wiemy czym jest, choć dotyczy wszystkich (4)

Kardon
Kardon 02-05-2015 19:39

prezbiopia - to nie choroba

1

najważniejsze, żeby mieć świadomość, że to nie jest choroba, można z nią żyć i normalnie funkcjonować.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
pieprz_z_solą
pieprz_z_solą 28-04-2014 15:00

Prezbiopia problem oczu

1

mnie martwi trochę fakt, że jak zaczynamy gorzej widzieć to ten temat trochę bagatelizujemy, albo po prost boimy się przyznać, że coś jest nie tak.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
ranyjulek
ranyjulek 22-03-2014 18:28

Strach przed prezbiopią

1

na pewno trzeba o swój wzrok dbać, ale niestety też mam wrażenie, że czasem po prostu wypieramy to, że problem dotyczy też nas. Moja mama się długo broniła przed tym, żeby się przyznać, że ma kłopoty z widzeniem po 40. A... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
kaktus196208
kaktus196208 21-05-2012 14:02

badanie

1

Wg mnie wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka i powinno się o niego zadbać, tym bardziej, że żyjemy w czasach w których jest wiele możlwiości. Organizowane są akcje, na których mozemy za pomocą badania mozem... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze