Szukaj

Pozytywny i negatywny wpływ czasopism na seksualność młodych kobiet

Podziel się
Komentarze0

Podczas gdy wpływ rozerotyzowanych mediów na młode kobiety od dawna jest tematem dyskusji, nowe badania sugerują, że kobiety czytające artykuły na temat seksu w popularnych magazynach kobiecych, takich jak np. Cosmopolitan, są mniej skłonne do postrzegania seksu przedmałżeńskiego jako zachowania ryzykownego.Co więcej, kobiety mające kontakt z tymi artykułami, częściej popierają zachowania seksualne wzmacniające rolę kobiet i traktujące priorytetowo ich własną przyjemność seksualną.

Wyniki tych badań zostały opublikowane w magazynie Psychology of Women Quarterly.

Autorki badań, Janna L. Kim i Monique L. Ward, stwierdziły: "Pod wpływem wyraźnych przekazów tekstowych dotyczących kobiecej asertywności seksualnej, zamieszczanych w kobiecych czasopismach, czytelniczki bardziej przychylnie postrzegają możliwości kobiet w zakresie doświadczania i działania w sferze pożądania seksualnego".


W ramach doświadczenia, 150 studentek zostało losowo przydzielonych do zapoznania się z treścią artykułów pochodzących z popularnych magazynów: jeden zestaw artykułów dotyczył tematu roli kobiet w relacjach seksualnych, drugi natomiast traktował ogólnie o rozrywce, niezwiązanej z relacjami seksualnymi.

Poza odkryciem, że grupa kobiet, która otrzymała pierwszy zestaw, silniej poparła ryzykowne zachowania seksualne, badaczki odkryły, że szczególnie białe kobiety postrzegały seks przedmałżeński jako mało ryzykowny i bardziej niż kobiety kolorowe popierały przyjmowanie asertywnej roli seksualnej.

"Nasze wyniki sugerują, że złożone i czasami sprzeczne wyobrażenia kobiecej seksualności, rozpowszechniane w mediach i kulturze popularnej, potencjalnie mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na rozwój kobiecej tożsamości seksualnej", podsumowały Kim i Ward.


Komentarze do: Pozytywny i negatywny wpływ czasopism na seksualność młodych kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz