Szukaj

Powikłania chrapania

Podziel się
Komentarze0

Świst dochodzący do 80 dB, rozdrażnienie, zmęczenie i senność w ciągu dnia. O tym, dlaczego z medycznego punktu widzenia, warto walczyć z chrapaniem, opowiada dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus. - Czy można zaryzykować stwierdzenie, że chrapanie to problem dotyczący głównie osób śpiących z partnerami dotkniętymi tą dolegliwością?- Przez wielu ludzi chrapanie postrzegane jest tylko jako problem społeczny. Cierpiący na tę dolegliwość często nie zdają sobie sprawy nie tylko z jej uciążliwości dla otoczenia, ale też konsekwencji, jakie może mieć dla własnego zdrowia. W swojej praktyce lekarskiej spotykam się z przypadkami, kiedy do kliniki przychodzą pacjenci, głównie mężczyźni, przyprowadzeni przez żony, które są zmęczone tym problemem. Ponadto partnerki chrapiących panów bardzo często skarżą się na ich rozdrażnienie, co z kolei jest bezpośrednim wynikiem nieefektywnego snu.

- Czy chrapanie samo w sobie niesie jakieś zagrożenia dla zdrowia?

- Chrapanie staje się poważnym problemem medycznym, gdy towarzyszą mu zaburzenia oddychania takie, jak bezdech śródsenny czy spłycony oddech o typie hypopnoe w czasie snu. Należy podkreślić, że zaniedbanie pozornie błahego problemu chrapania może w przyszłości doprowadzić do rozwinięcia się zespołu bezdechów śródsennych. Jest to znacznie poważniejsze schorzenie, które wiąże się z trudnościami w oddychaniu w czasie snu, a co za tym idzie - niedotlenieniem organizmu i przerywaniem snu. Takie zaburzenia oddychania mogą doprowadzić w konsekwencji do chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej serca. Przykrą konsekwencją bezdechów mogą być również zaburzenia potencji. Przerywany, czasem nawet kilkanaście razy w ciągu nocy sen nie przynosi upragnionego wypoczynku i nasila objawy niedotlenienia. W bardzo zaawansowanych przypadkach bezdechów, chory musi spać w masce, przez którą tłoczone jest pod ciśnieniem powietrze, generowane przez specjalną aparaturę zwaną CPAP.


- Na podstawie jakich objawów osoby mieszkające bez partnera mogą rozpoznać, że cierpią na zaburzenia oddychania w czasie snu?

- Ogólnie objawy związane z zaburzeniami oddychania w czasie snu należy podzielić na objawy dzienne, takie jak zmęczenie, niewyspanie, które powoduje zasypianie w niecodziennych okolicznościach, nadpobudliwość, drażliwość i problemy z koncentracją oraz objawy występujące nocą, wśród których oprócz samego chrapania, należy wymienić nadmierną potliwość, częste wybudzanie i przerywanie snu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do moczenia się w nocy.

- Wiemy, że najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń oddychania jest leczenie zabiegowe. Co można jeszcze dla siebie zrobić, aby usunąć problem?

- Chrapanie jest bardzo często wynikiem zaniedbań w prawidłowej higienie życia. Oprócz cech konstytutywnych, czyli wynikających z budowy anatomicznej gardła, ma na nie wpływ także otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu czy nadużywanie leków nasennych. Warto więc pomyśleć także o zmianie diety, zrzuceniu zbędnych kilogramów czy rozstaniu się z używkami.

Komentarze do: Powikłania chrapania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz