Szukaj

Polska traci lekarzy

Podziel się
Komentarze1

Ponad pięć tysięcy polskich lekarzy wyjechało lub szykuje się do wyjazdu za granicę. W polskich szpitalach już brakuje specjalistów.Izby lekarskie szacują, że wyjechało 2-3 proc. lekarzy.

Uważają też, że lekarski exodus stanie się odczuwalnych dla pacjentów, kiedy z regionu wyjedzie co dziesiąty lekarz. Na zachodzie i północy Polski do tej granicy jest już bardzo blisko! Rekord padł w Izbie Lekarskiej w Gorzowie, gdzie papiery na wyjazd złożyło 16 proc. medyków. W Szczecinie - 9,5 proc., we Wrocławiu i w Opolu - po 7 proc., w Gdańsku - 6 proc. - podaje "Gazeta Wyborcza".


Izby lekarskie ostrzegają - emigrują i młodzi lekarze, tuż po stażu, i starsi z doświadczeniem. Ci młodzi to najczęściej najbardziej uzdolnieni. - Do nas na staże przychodzą najlepsi. I większość z nich po stażu wyjeżdża - mówi dr Janusz Kajdos, kardiolog ze szpitala MSWiA w Łodzi.

Najpopularniejsze kierunki lekarskiej emigracji to Niemcy i Wielka Brytania. Żeby pracować w Niemczech, nie trzeba się nawet przeprowadzić - lekarze z woj. zachodniopomorskiego czy dolnośląskiego po prostu dojeżdżają po kilkadziesiąt kilometrów. Hiszpanie i Szwedzi finansują polskim lekarzom kursy językowe i pomagają sprowadzić rodziny.

Komentarze do: Polska traci lekarzy (1)

ane_tez_olog
~ane_tez_olog 06-02-2007 07:08

Nie ma zadnych masowych wyjazdów lekarzy.

1

Te 5 tys lekarzy ktorzy jakoby wyjechali czy już wyjezdzają do UE to liczba tych wszystkich lekarzy którzy wystąpili z wnioskiem o dokumenty umozliwiajace pracę w UE, a nie planują wyjazd. Tylko niewielka część z nich ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze