Szukaj

Pies na… raka!

Podziel się
Komentarze1

Psy generalnie bardzo dobrze oddziałują na nasze zdrowie. Wiedzą o tym osoby starsze, których stan często się poprawia w obecności tych zwierząt. Ale szczególnym darem jest psi węch, który jest 10 000 – 20 000 razy silniejszy niż węch człowieka. Te psie zdolności znalazły wiele zastosowań, jak chociażby wykrywanie narkotyków na lotniskach.Teraz okazuje się, że węch psa może posłużyć do wykrywania raka! Badania w tej dziedznie prowadzi dr Uri Yoel z uniwersytetu Ben Gurion w Izraelu. Jego prace wykazały, że psy są w stanie odróżnić komórki zdrowe od nowotworowych.

Pomysł, że pies może wyczuć raka, nie jest nowy. Po raz pierwszy podniesiono tę kwestię w 1989, kiedy pewna kobieta powiedziała swojemu dermatologowi, że jej pies stale wąchał jej pieprzyk, który okazał się nowotworowy.

Liczne laboratoria na całym świecie postanowiły zająć się tą kwestią. I tak na przykład badania niemieckich naukowców pokazały, że psy są w stanie identyfikować oddech chorych na raka. We Francji, psy były w stanie wykrywać raka prostaty na podstawie próbki moczu. Inne badania pokazały, że pies może wyczuć raka jelita na postawie próbki kału.


Naukowcy zadali więc sobie pytanie, co jest tą substancją w komórkach nowotworowych, którą wyczuwają psy?

Uri Yoel postanowił znaleźć odpowiedź. W swoim badaniu posłużył się dwoma psami, które wytresowano do wykrywania raka piersi. W przeprowadzonym eksperymencie okazało się jednak, że obydwa psy wykrywały nie tylko komórki raka piersi. Równie dobrze radziły sobie w węszeniu wokół komórek innych nowotworów.

A to oznacza, że molekuła, którą wyczuwają te zwierzęta, jest taka sama dla wszystkich typów raka.

Niestety, kosz tresury psów może sprawić, że wprowadzenie psich testów we wszystkich szpitalach będzie dość problematyczne. Poza tym, trzeba przeprowadzić inne badania, które określą naturę molekuły komórek nowotworowych, wyczuwanej przez psy.

Komentarze do: Pies na… raka! (1)

Noppi
Noppi 22-05-2013 09:55

Najlepszy przyjaciel

1

Pies, nie dość, że jest najlepszym przyjacielem człowieka bo kocha go po mimo wszystko, to pomaga rozwijać się dzieciom, gdy skaleczymy się w palec dajmy wylizać to psu, którego ślina przyszpiesza proces gojenia...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze