Szukaj

Pierwszy w Europie przeszczep nerki przy użyciu endoskopu

Podziel się
Komentarze0

Chirurdzy z Royal Liverpool University Hospital przeprowadzili przeszczep nerki za pomocą chirurgii endoskopowej. To pierwszy taki zabieg wykonany w Europie.

Technika przeszczepiania przy użyciu laparoskopu została opracowana w Indiach. Oferuje ona pacjentom szansę na znacznie szybszy powrót do zdrowia po operacji. Dotychczas przeszczep nerki wymagał przeprowadzenia poważnej operacji na otwartym ciele oraz wykonania sporego nacięcia do wykonania zabiegu. Zespół z Royal Liverpool University Hospital, dzięki wykorzystaniu laparoskopii, jest w stanie wszczepić nerkę dawcy przez zaledwie 6-centymetrowe nacięcie. Im mniej inwazyjne nacięcie tym lepiej dla pacjenta, ponieważ leczenia przebiega szybciej.

Technika przeszczepiania nerek metodą endoskopową została opracowana w Instytucie Chorób Nerek i Centrum Badawczym w Ahmedabad przez profesora Pranjala Modiego. - To ogromnie korzystne dla pacjenta. Rozmawiałem sam na sam ze wszystkimi pacjentami i wiem, że oni cieszą się z takiej szansy - tłumaczył profesor.

Siostrzany dar

Brian Blanchfield spędził lata swojego życia z uszkodzoną nerką, aż do momentu, gdy jego siostra zdecydowała się oddać mu jedną swoją. Pacjent był na nogach już cztery dni po operacji.

Wówczas powiedział BBC: - Czuję się dobrze. Powiedzieli mi, że będę pierwszym, który będzie miał przeszczep przeprowadzony tą metodą. Najciekawsze było, że zapytali mnie, którędy chciałbym, aby nerka została wszczepiona. Przedostali się więc przez moją bliznę po wyrostku robaczkowym, ponieważ tam miałem już linię cięcia.

Korzyści z metody

Sanjay'a Mehra, specjalista chirurg transplantologii z Royal Liverpool, która pomagała przy operacji, uważa, że istnieją znaczne korzyści wynikające z przeprowadzania zabiegów taką metodą. - Dawniej blizna miała 20-25 cm u pacjentów już po przeszczepie nerki - komentuje Mehra.- A tutaj blizna to około 6cm, więc istnieje ogromna różnica w samej wielkości blizny i jest to ogromna korzyść kosmetyczna. Ponadto im większa blizna tym większe jest cięcie mięśni, które może powodować problemy w przyszłości - dodaje.

Jak już powiedziano, ta nowa technologia prowadzi do ograniczenia powikłań pooperacyjnych i skrócenia czasu regeneracji, co ostatecznie będzie korzystniejsze dla pacjenta.

Szansa dla otyłych

Na chwilę obecną to nie jest metoda, która będzie wykorzystywana w przypadku każdego przeszczepu nerki. Ale jest to najodpowiedniejszy zabieg dla tych pacjentów, którzy borykają się z problemem nadwagi, gdzie poważna operacja jamy brzusznej pociąga za sobą większe ryzyko.

To wszystko pokazuje jak wiele nowych możliwości dostarcza chirurgom laparoskopia, nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych operacji.

Komentarze do: Pierwszy w Europie przeszczep nerki przy użyciu endoskopu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz