Szukaj

Pierwszy dowód na to, że gen FTO jest czynnikiem ryzyka czerniaka złośliwego

Podziel się
Komentarze0

Badania wykazują, że ludzie ze szczególnymi wariacjami w odcinku DNA genu FTO, zwanym intronem 8, mogą być bardziej zagrożeni zachorowaniem na czerniaka złośliwego niż ludzie bez tych wariacji. Zmiany w innym odcinku genu FTO, zwanym intronem 1, są od dawna znane jako najważniejsze genetyczne czynniki ryzyka otyłości i przejadania się. Te wariacje są powiązane ze wskaźnikiem masy ciała (BMI), obliczanym na podstawie wagi i wzrostu.Wysoka wartość współczynnika BMI może zwiększać ryzyko zapadania na różnego rodzaju choroby, włączając w to cukrzycę typu 2, choroby nerek, raka macicy itp.

Najnowsze badania są jednak pierwszymi, w których ujawniono, iż opisany gen FTO - zwany również genem otyłości - wpływa też na ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego, czyli na nowotwór, który nie jest przecież powiązany z otyłością czy współczynnikiem BMI.

Wyniki opublikowane w Nature Genetics wykazują, że rola genu FTO jest znaczniej bardziej dalekosiężna niż przypuszczano, gdyż różne odcinki genu są związane z występowaniem różnych chorób.

Autor badań, doktor Mark Iles z Cancer Research UK na University of Leeds stwierdza: Te wyniki wyznaczają zupełnie nowy kierunek w badaniach nad genami związanymi zarówno z otyłością, jak i nowotworami skóry. Pojawia się też pytanie, czy gen FTO może odgrywać rolę także w innych chorobach?

Badacze przetestowali próbki nowotworów ponad 13 tysięcy pacjentów z czerniakiem złośliwym oraz około 60 tysięcy próbek od osób bez zmian nowotworowych. Materiały do badań pochodziły z całego świata.

Złośliwy czerniak jest piątą najbardziej powszechną odmianą raka w Wielkiej Brytanii z corocznym bilansem ok. 12 800 zachorowań i ok. 2 200 przypadków śmiertelnych.


Doktor Julie Sharp z Cancer Research UK komentuje badania następująco: To fascynujące odkrycia, które mogą naprowadzić nas na nowe ścieżki ku wynalezieniu skutecznych leków przeciwko czerniakowi, jeżeli wyniki zostaną potwierdzone w kolejnych badaniach. Równocześnie, nie może to stłumić naszej czujności odnośnie odpowiedniej ochrony przeciw promieniom słonecznym. Pamiętajmy, że poparzenie słoneczne raz na dwa lata może nawet potroić ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego.

Komentarze do: Pierwszy dowód na to, że gen FTO jest czynnikiem ryzyka czerniaka złośliwego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz