Szukaj

Pielęgnacja soczewek

Podziel się
Komentarze0

Odpowiednia pielęgnacja soczewek pomaga usunąć nawet 90% bakterii. Czystość soczewek wpływa na zdrowie naszych oczu, ponieważ gromadzą się na nich osady lipidowo-białkowe, które stają się pożywką dla bakterii. Soczewki powinniśmy czyścić po każdym ich zdjęciu. Należy do tego używać przeznaczonego płynu, zgodnie z załączonymi wskazówkami oraz zaleceniami okulisty. Użycie niewłaściwego środka może podrażnić oczy.

Pielęgnacja soczewek

Krótko o soczewkach

Soczewki kontaktowe, inaczej nazywane szkłami kontaktowymi, to soczewki umieszczane bezpośrednio na rogówce oka. Ich zadaniem jest korekta wady wzroku.

Szkła kontaktowe mogą być noszone w różnych trybach: dziennym, dwutygodniowym, miesięcznym, czy kwartalnym. Wykonane są zazwyczaj z materiałku silikonowo-hydrożelowego. Wcześniej wykonywane były z hydrożeli, który źle przepuszczał tlen do rogówki.

O soczewki należy odpowiednio dbać i pielęgnować je. Większość szkieł należy codziennie ściągać i czyścić odpowiednim środkiem, który usuwa z powierzchni osady białkowe i tłuszczowe.

Soczewki dzielą się na kilka rodzajów, jednak ten podstawowy podział to: miękkie soczewki kontaktowe, twarde oraz sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe. Za ich pomocą korygowane są następujące wady wzroku: starczowzroczność, krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm.

Jak pielęgnować soczewki?

Czyszczenie mechaniczne

Oczy każdego z nas są inne, więc soczewki dobierane są indywidualnie. W niektórych przypadkach może się okazać, że potrzebna jest dodatkowa pielęgnacja.

Niektóre płyny wymagają mechanicznego czyszczenia soczewek. Należy położyć szkło kontaktowe na suchej, czystej dłoni i zaaplikować kilka kropel płynu. Następnie małym palcem należy delikatnie pocierać obie strony soczewek (ok. 10 sek. każda strona) i dokładnie spłukać je płynem, aby następnie umieścić je w pojemniczku. Pamiętajmy, że obie komory pojemnika muszą być wypełnione płynem tak, aby szkła były w nim zanurzone.

Czyszczenie pojemniczka

Czyszczenie soczewek jest czynnością naturalną, o które większość osób pamięta. Jednak często zapomina się o czyszczeniu pojemniczka, w którym przechowujemy szkła. Powinien być on tak samo czysty jak nasze soczewki.

Należy pamiętać, aby po wyciągnięciu szkieł zawsze wylać zużyty płyn. Po każdym założeniu soczewek trzeba płukać pojemnik świeżym płynem do tego przeznaczonym i pozostawiać je do wyschnięcia. Robi się tak, gdyż w suchym pojemniku drobnoustroje nie będą się rozmnażać. Istotna jest także systematyczna wymiana pojemniczka – raz w miesiącu.

Zasady użytkowania soczewek

  • Nie pożyczaj soczewek.
  • Nie wkładaj soczewek do ust, w celu zwilżenia ich.
  • Nie przechowuj soczewek w samej soli fizjologicznej, ponieważ nie uchroni ona ich przed zanieczyszczeniami.
  • Nie używaj do płukania soczewek wody, ani też nie wlewaj jej do pojemniczka na szkła. W wodzie znajdują się zanieczyszczenia, które mogą osiąść na soczewkach powodując później zakażenie oczu.
  • Dokładnie myj i susz dłonie przed każdym kontaktem z soczewkami.
  • Codziennie wymieniaj płyn pielęgnacyjny w pojemniku oraz dezynfekuj go.
  • Zakładaj daną soczewkę na to samo oko oraz przechowuj je w tych samych komorach, pozwoli to uniknąć przeniesienia infekcji lub zakażenia.

Komentarze do: Pielęgnacja soczewek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz