Szukaj

Ogromne inwestycje dzisiaj to szansa dla gospodarki w przyszłości

Podziel się
Komentarze0

Od dłuższego czasu prowadzone są ogromne inwestycje w rozwój nowych, innowacyjnych leków, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu głównych chorób przynoszących największe straty ekonomiczne. Leki te jednocześnie pozwolą pacjentom dłużej zachować sprawność i zmniejszą częstotliwość pobytów w szpitalu.Aby efektywnie rozwiązać problem starzejącego się społeczeństwa, 80 000 naukowców zatrudnionych w działach rozwojowo-badawczych przemysłu farmaceutycznego na świecie obecnie pracuje nad tysiącami nowych terapii medycznych. Proces opracowania nowego leku, od rozpoczęcia badań laboratoryjnych poprzez testy kliniczne, aż po ostateczną rejestrację, trwa średnio 15 lat i kosztuje ponad 1 miliard euro.

Prace nad ponad 2 000 leków stosowanych w leczeniu chorób związanych z procesem starzenia się, znajdujących się obecnie w fazie testowania lub rejestracji, są źródłem nadziei dla pacjentów, ale też rządów na całym świecie, które usiłują rozwiązać problem starzejącego się społeczeństwa.

Obecnie dostępnych jest 235 nowych leków na cukrzycę, 861 stosowanych w leczeniu nowotworów, 300 w leczeniu chorób serca, 97 w walce z HIV/AIDS, a prace badawcze nad kolejnymi 633 lekami biologicznymi nowej generacji trwają. Biorąc pod uwagę te liczby oraz znaczne kwoty inwestowane w rozwój medycyny, nie ulega wątpliwości, że sumy te w przyszłości przyniosą korzyści, pod warunkiem jednak, że nowe leki będą refundowane w systemie opieki zdrowotnej.


Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie w Chicago pokazują, że obniżenie o 10% liczby przypadków śmiertelnych spowodowanych chorobą nowotworową pozwoli w przyszłości na oszczędności rzędu 4,4 biliona dolarów. Liczba pacjentów, którzy żyli przynajmniej przez 5 lat od momentu zdiagnozowania choroby wynosiła 50% w latach 1975-1979. W wyniku zastosowania innowacyjnych terapii, w roku 2000 wskaźnik ten wyższy był o 21% w przypadku pacjentów chorych na raka piersi, o 42% u pacjentów z rakiem prostaty, o 28% u chorych z rakiem jelita grubego i odbytu, o 25% w przypadku chorych na raka płuc. W 2009 roku dokonano 15 przełomowych odkryć w zakresie leczenia choroby nowotworowej, w rezultacie czego liczba osób umierających z powodu tej choroby powinna zmniejszyć się jeszcze bardziej. Obecnie trwają prace badawcze nad 861 lekami, które mają być wykorzystane w profilaktyce oraz skutecznym leczeniu choroby nowotworowej.

Na podstawie raportu "Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie ekonomiczne dla europejskich gospodarek".

Komentarze do: Ogromne inwestycje dzisiaj to szansa dla gospodarki w przyszłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz