Szukaj

Objawy grzybicy pochwy

Podziel się
Komentarze0

Grzybica pochwy to najczęściej występująca wśród kobiet infekcja – ocenia się, że około 75% kobiet przynajmniej raz w życiu przeszło tę chorobę. Zobacz, jak rozpoznać jej objawy. Przyczyną występowania grzybicy pochwy jest rozwój drożdżaków z grupy Candidia, których komórki mnożą się i niszczą optymalne pH w pochwie.

Objawy grzybicy pochwy

Zaburzają ponadto florę bakteryjną ustroju i powodują przykre objawy w postaci grzybicy.

Czynniki ryzyka

Do rozwoju drożdżaków może przyczyniać się stosowanie terapii antybiotykowej, podczas której następuje niszczenie pałeczek kwasu mlekowego. Zmienia to florę bakteryjną nie tylko pochwy, ale i całego organizmu. Na rozwój drożdżaków z grupy Candidia ma wpływ także niedostateczna lub niewłaściwa higiena okolic intymnych.

Ubieranie zbyt ciasnej, nieprzewiewnej odzieży wpływa z kolei na zwiększenie wilgotności i temperatury w okolicach pochwy i miejsc intymnych, co także zwiększa ryzyko rozwoju drożdżaków. Także stosowanie środków plemnikobójczych oraz doustnych środków hormonalnych zwiększa ryzyko wystąpienia choroby.

Stosunek płciowy z partnerem, który jest zainfekowany również wpływa na rozwój grzybicy. U mężczyzn na ogół grzybica przebiega bez żadnych objawów, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie podczas stosunku z przygodnym partnerem.

Szczególnie narażone na grzybicę pochwy są kobiety ciężarne. Podczas ciąży odporność organizmu nieco spada, a ponadto śluzówka pochwy jest przekrwiona i wilgotna, a właśnie w takim środowisku drożdże Candidia mnożą się najchętniej.

Objawy grzybicy pochwy


Zazwyczaj objawy tej choroby nie są nasilone i występują pojedynczo. Jeśli leczenie nie jest podjęte od razu, grzybica pochwy może przejść w stan przewlekły, który daje jeszcze mniej objawów.

Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest swędzenie pochwy, które nasila się podczas ciepłej kąpieli lub leżenia w ciepłym łóżku. Może pojawić się także bolesność i pieczenie sromu, zwłaszcza przy oddawaniu moczu i podczas stosunku płciowego.


Kiedy nastąpi już ostre zapalenie, mamy do czynienia z bardziej uciążliwymi objawami. Na sromie oraz pochwie pojawia się ciemnoczerwony rumień, a skóra w tych okolicach jest bolesna i może pękać. Upławy z pochwy są białe i grudkowate, a jej błona śluzowa staje się obrzękła i napuchnięta.

Jeśli zakażenie drożdżakami nie zostanie wyleczone w jego wczesnym stadium, choroba przechodzi w stan przewlekły, który charakteryzuje się nieregularnymi i niestałymi objawami, które nie są dla pacjentki uciążliwe, dlatego łatwo je przeoczyć i zlekceważyć. Są to objawy głównie ze strony układu moczowego, czyli między innymi ból oraz pieczenie przy oddawaniu moczu oraz nadmiernie częste jego oddawanie. Pojawia się także uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza. Natomiast objawy ze strony dróg rodnych mogą nie pojawić się wcale lub mieć bardzo słabe nasilenie, dlatego każda kobieta powinna udać się do lekarza przy problemach z drogami moczowymi, gdyż może to być symptom grzybicy pochwy.


Często nawracające infekcje drożdżakami, które nie reagują na żadne leczenie powinny zostać skonsultowane z lekarzem, ponieważ mogą być pierwszą oznaką tego, że dana pacjentka jest zarażona wirusem HIV.

Jak skutecznie leczyć schorzenie?


Co prawda w aptekach dostępne są preparaty, które łagodzą objawy grzybicy pochwy, jednak nie znaczy to, że chorobę tę można wyleczyć samodzielnie. Dlatego po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów, należy udać się do lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednie leczenie i ewentualne dalsze badania.

Leczenie zależy od rodzaju grzybów, które wywołały infekcję, dlatego odpowiednią diagnozę ustala się zazwyczaj na podstawie wyniku badania wymazu z pochwy. Terapia polega na stosowaniu preparatów doustnych lub dopochwowych, a także różnego rodzaju kremów i maści, które łagodzą objawy zewnętrzne.

Zaleca się, aby partner seksualny pacjentki także poddał się kuracji przeciwgrzybicznej, ponieważ może on być nosicielem drożdżaków i zarazić nimi kobietę bezpośrednio po wyleczeniu.

Profilaktyka najważniejsza!


Aby ustrzec się przed grzybicą pochwy należy przede wszystkim dbać o regularną i odpowiednią higienę okolic intymnych. Warto wybierać produkty, które są przeznaczone do tego celu, ponieważ dzięki nim możliwe jest utrzymanie prawidłowego pH. Nie używaj do kąpieli mydła oraz produktów, które je zawierają, ponieważ mogą one drażnić okolice pochwy.

Bardzo ważna jest także dieta, do której należy włączyć produkty, które zawierają probiotyki. Są to między innymi jogurty, maślanki, kefiry, serki i twarogi. Przy częstych nawrotach infekcji pochwy warto ograniczyć spożycie alkoholu oraz wszelkiego rodzaju cukrów, czyli między innymi kukurydzy, glukozy, fruktozy i sacharozy.

Grzybica pochwy to choroba, przed którą czasami ciężko się ustrzec, a która może ciągnąć się miesiącami, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym, które pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć chorobę i mogą zapobiec jej nawrotom.

Komentarze do: Objawy grzybicy pochwy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz