Szukaj

Niebezpieczeństwa związane z lotnymi związkami organicznymi

Podziel się
Komentarze0

Lotne związki organiczne, LZO, (VOCs, ang. volatile organic compounds), są praktycznie wszechobecne: spotykamy je w klejach, w farbach, w ścianach, w podłogach, w drewnie, w formie przetworzonej bądź w postaci naturalnej… Najbardziej znanym z tych bardzo toksycznych lotnych związków organicznych jest formaldehyd, sławny ze względu na swoje działanie rakotwórcze.Kategoria lotnych związków organicznych

W rzeczywistości, kategoria lotnych związków organicznych mieści w sobie całe mnóstwo przeróżnych substancji. Według dyrektywy Komisji europejskiej 1999/13/CE, cechą wspólną tych związków jest zawartość węgla, który jest z kolei powiązany z jednym albo z wieloma z następujących elementów: tlen, wodór, siarka, fosfor, azotek krzemu, albo z jednym z pięciu elementów halogenowych (fluorowce): fluor, chlor, brom, jod i astat.

Jak sama nazwa wskazuje, związki te są lotne, a więc rozprzestrzeniają się dalej lub bliżej od swojego źródła emisji, co sprawia, iż w ten sposób mają bezpośredni i bezpośredni wpływ na człowieka, precyzuje francuska agencja ANSES (Agence nationale de sécurité de l’alimentation, de l’environnement et du travail, Narodowa Agencja do spraw Bezpieczeństwa Produktów Żywnościowych, Środowiska oraz Pracy).


Niektóre związki zresztą zmieniają swój skład chemiczny już unosząc się w powietrzu. Dlatego takie związki uważane są za zanieczyszczające.

Jak uniknąć lotnych związków organicznych?

Ich szkodliwe albo podejrzanie działanie jest zmienne. Na wszelki wypadek, jak uprzedza Narodowa Agencja do spraw Bezpieczeństwa Produktów Żywnościowych, Środowiska oraz Pracy, doradza się więc unikanie kontaktów ze związkami występującymi w dużych ilościach. Dotyczy to głównie szczególnie wrażliwej części populacji, a więc kobiet ciężarnych, osób starszych oraz dzieci...

Aby chronić tych najsłabszych, czytajmy więc dobrze etykietki na produktach. Od 2007 roku w rzeczywistości, producenci mają obowiązek zaznaczać obecność lotnych związków organicznych w farbach. Ale, generalnie, lepiej wybrać farbę bez rozpuszczalnika.

A jeśli chodzi o umeblowanie, wybierajmy raczej meble z całego drewna, bez kleju, farb i lakierów.

Komentarze do: Niebezpieczeństwa związane z lotnymi związkami organicznymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz