Szukaj

NFZ w jeden dzień likwiduje jednodniówki

Podziel się
Komentarze0

Rok 2012 może okazać się jednym z najgorszych na rynku zdrowia. Jak zwykle najbardziej ucierpią na tym pacjenci. Będą mieli odwołane zabiegi, na które czekali po kilka miesięcy. Na kolejne  mogą czekać nawet kilka lat. NFZ najprawdopodobniej nie rozpisze konkursu dla szpitali chirurgii jednego dnia.


Jeszcze obowiązujące umowy zostaną rozwiązane, co skończy się - jak zapowiadają właściciele prywatnych szpitali - pozwami o odszkodowania.

Szok, zdziwienie i niepokój. Emocji związanych z pismem prezesa NFZ, które otrzymały w ostatni piątek cztery wojewódzkie oddziały NFZ, było więcej. Wszystkie szpitale chirurgii jednego dnia, mogą zostać od przyszłego roku bez kontraktów. Cztery województwa, które miały właśnie  rozpisać konkurs na chirurgię jednego dnia, musiały się wstrzymać z jego ogłoszeniem. W pozostałych województwach, szpitale podpisały rok lub dwa lata temu trzyletnie kontrakty na te zabiegi. Mają one jednak wygasnąć już początku nowego roku. To oznacza, że wszystkie zabiegi, które były zaplanowane na 2012 rok, zostaną odwołane co w niektórych przypadkach może skończyć się poważnymi powikłaniami pacjentów.

Pacjenci bez zabiegów, za to z kłopotami


W bielskim Pediatrycznym Centrum Zabiegowym, na zabiegi laryngologiczne, w ramach NFZ, mali pacjenci zapisani są już nawet na kwietniowe terminy. Czekali na nie nawet sześć miesięcy. Po ostatniej decyzji prezesa NFZ, okaże się, że zabieg nie zostanie wykonany, co może skończyć się konsekwencjami zdrowotnymi. - Nasz szpital przyjmuje dzieci z całego bielskiego regionu, m.in.: Żory, Tychy, Pszczyna, a nawet Oświęcim czy Wadowice. W Bielsku funkcjonuje jeden publiczny oddział, z jednym lekarzem, który może wykonywać te zabiegi, których my wykonujemy rocznie około 1200. W przypadku, jeśli nasi dotychczasowi pacjenci, nie będą mogli u nas wykonać zabiegu, będą musieli czekać w kolejce nawet trzy lata. A w wielu przypadkach może skończyć się to poważnymi powikłaniami - wyjaśnia dr Adam Papla z Pediatrycznego Centrum Zabiegowego.


Na zaćmę poleżysz

Jedną z najczęstszych operacji wykonywanych w  chirurgii jednego dnia są zabiegi usunięcia zaćmy. W skali kraju są w ten sposób operowane tysiące osób, w samej tylko Warszawie jest to nie mniej niż  8 tysięcy zabiegów rocznie. W Wielkiej Brytanii pobyt w szpitalu z tytułu zabiegu usunięcia zaćmy trwa średnio 1 dzień, w Polsce mieści się w przedziale 3-4 dni. Wyłączenie jednodniowego trybu wykonywania świadczeń z pewnością doprowadzi do wydłużenia tego czasu. I jeszcze - za taki sam zabieg  wykonywany w pełnej hospitalizacji NFZ płaci sporo więcej, więc oczekujący w kolejkach pacjenci (już nawet 6 lat w woj. lubelskim!) będą się musieli uzbroić w jeszcze większą cierpliwość.

NFZ podcina gałąź, na której siedzi


Szpitale z chirurgią jednego dnia oferują wiele drobnych zabiegów, jak usunięcie pieprzyka czy wrastającego paznokcia, ale także te poważniejsze związane np. z chirurgią szczękową czy zabiegami ginekologicznymi. Jak zauważa dr Zbigniew Kowalczyk z łódzkiej kliniki Pulsmed, wszystkie zabiegi wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia, są konieczne do przeprowadzenia i do tej pory system dobrze funkcjonował a pacjenci byli zadowoleni. - W całej Europie rozwija się chirurgię jednego dnia. W USA nawet 60 proc. zabiegów wykonuje się w tym trybie - mówi dr Kowalczyk z Pulsmedu.

Oprócz tego, że NFZ pozbywa się jednego z najskuteczniejszych i najbardziej ekonomicznych elementów świadczeń zdrowotnych, urzędnicy narażają skarb państwa na poważne straty finansowe. Jeszcze w tym roku Ministerstwo Zdrowia nakazało szpitalom modernizację oddziałów, na co placówki musiały wydać setki tysięcy złotych. - Z całą pewnością, wiele szpitali wystąpi do sądu o odszkodowania. Nie mówiąc już o tych szpitalach, z którymi NFZ zerwie umowy-- mówi dr Sławomir Olek z częstochowskiego OLMED-u.

Komentarze do: NFZ w jeden dzień likwiduje jednodniówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz