Szukaj

Neurolodzy znaleźli wskazówkę odnośnie pamiętania snów

Podziel się
Komentarze0

Dlaczego śnimy, wciąż jest tajemnicą dla nauki. Ale według neurologów we Francji różnice w aktywności mózgu mogą dać wskazówkę, dlaczego niektórzy ludzie często pamiętają swoje sny, a inni rzadko.

Perrine Ruby, pracownik naukowy w Neuroscience Research Center w Lyonie oraz jej zespół przedstawiają swoje wyniki w czasopiśmie „Neuropsychopharmacology”. W poprzedniej pracy ustalili, że ludzie, którzy pamiętają sny prawie codziennie budzą się w nocy dwa razy częściej niż ludzie, którzy rzadko pamiętają swoje sny. Odkryli również, że mózgi ludzi, którzy pamiętają sny, są bardziej reaktywne na dźwięki podczas snu i czuwania.

Więcej okresów czuwania może dać mózgowi szansę zapamiętać sny

Badacze sugerowali, że mózg, który reaguje na dźwięki może wywołać okresy czuwania w nocy i podczas tych okresów, mózg zapamiętuje sny. Jak twierdzi Ruby, „mózg w trakcie spania nie jest w stanie zapamiętać nowych informacji i aby tego dokonać  musi się obudzić.” W tym nowym badaniu, naukowcy starali się zidentyfikować obszary mózgu zaangażowane i jak różniły się one u ludzi, którzy zapamiętują sny i u tych, którzy ich nie pamiętają.

Naukowcy zwerbowali 41 ochotników - 21 osób zapamiętujących sny, którzy przypominali sobie sny średnio pięć poranków w tygodniu i 20 osób, które rzadko pamiętały sny, średnio tylko dwa razy w miesiącu. Za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) skanowali i monitorowali aktywność mózgu tych dwóch grup, w czasie snu i czuwania.

Okazało się, że skrzyżowania skroniowo-ciemieniowej (TPJ) i przyśrodkowej kory przedczołowej wykazały bardziej spontaniczną aktywność u ludzi pamiętających sny, zarówno podczas snu, jak i po przebudzeniu. To badanie jest ważne, ponieważ podkreśla, że zarówno w trakcie snu i czuwania, osoby pamiętające sny oraz te, które ich nie zapamiętywały mają różne poziomy aktywności mózgu w tych regionach.

Bardziej aktywne TPJ może tłumaczyć wyższe poziomy czuwania

Naukowcy sugerują, jeśli TPJ - część mózgu, która działa jak centrum przetwarzania informacji - jest bardziej aktywna u ludzi pamiętających sny i może czynić ich bardziej czujnych na bodźce zewnętrzne, co z kolei powoduje, że jest więcej okresów czuwania w nocy, co daje więcej możliwości, aby ich mózg kodował sny w pamięci. Jednakże, nie wykluczają, że tworzenie snów oraz ich zapamiętywanie, może też być różne między dwoma grupami i wnioskują: „Rzeczywiście, możliwe jest, że osoby pamiętające sny produkują większą ilość marzeń sennych niż osoby, które ich nie zapamiętują.”

Angelika Masłowska

Komentarze do: Neurolodzy znaleźli wskazówkę odnośnie pamiętania snów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz