Szukaj

Najpierw seks, później małżeństwo? Z pożądania może narodzić się miłość

Podziel się
Komentarze0

Kwestie dotyczące seksualnego pożądania i miłości nękają ludzi od wieków. Podczas gdy poeci, muzycy i artyści wierzą, że miłość istnieje w sercu, naukowcy wiedzą, że istnieje ona w mózgu. A seks? Najwyraźniej za tę potrzebę odpowiedzialny jest móżdżek albo łóżko, a może nawet stodoła. Mylące jest stare porzekadło dotyczące krów i darmowego mleka (świń i darmowej kiełbasy).Najnowsze badania wykazały, że miłość i seks są kontrolowane przez te same części mózgu, wskazując na to, iż pożądanie seksualne może w rzeczywistości przerodzić się w miłość. To prawda. Jeżeli kobieta i mężczyzna odbędą stosunek, on może nie tylko "kupić krowę", ale równie dobrze może "pokochać krowę".

“Miłość i seks wyraźnie się zazębiają pomimo różnic,” komentuje profesor psychologii Jim Pfaus, który bada uczucie miłości i libido już ponad dekadę. „Możesz mieć chęć na seks bez odczuwania miłości.”

Ale seks może być także początkiem pięknego związku. Jak to działa?

Część mózgu nazywana wyspą oraz ciało prążkowane odgrywają ważna rolę zarówno w miłości jak i seksualnym pożądaniu. Płat wyspowy położony głęboko w korze mózgowej oddziałuje na emocje, podczas gdy ciało prążkowane, znajdujące się w przodomózgowiu, odbiera sygnały z kory mózgowej.


W celu nakreślenia rozłożenia pożądania seksualnego i miłości, naukowcy przeprowadzili 20 badań z użyciem technologii fMRI.

To, co odkryli było lekko zaskakujące - zarówno miłość i pobudzenie seksualne aktywują ciało prążkowane, wykazując ciągłość między nimi. Każde uczucie wpływa na inną część ciała prążkowanego.

Pożądanie seksualne aktywuje prążkowie brzuszne, mózgowy system nagród. Natomiast miłość aktywuje prążkowie grzbietowe, które ma związek z uzależnieniem narkotykowym.

Nie należy łączyć miłości i narkotyku, chodzi o sam fakt działania na podobnych zasadach. Każdy, kto kiedykolwiek przeżył rozstanie z drugą osobą, czuł się jak narkoman na odwyku. Kończysz z uczuciem pragnienia.

Miejsca zazębiania wskazują, że pożądanie seksualne przechodzi w wielu przypadkach w miłość, a uczucia te nie są od siebie oddzielne. Nawet miłość od pierwszego wejrzenia - czy to możliwe? Oczywiście, że tak, jak uważa prof. Pfaus.

I gdy się to wydarzy, czy chcecie ze sobą grać w scrabble? Kiedy to się dzieje, zazwyczaj ma się ochotę na skonsumowanie.

Komentarze do: Najpierw seks, później małżeństwo? Z pożądania może narodzić się miłość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz