Szukaj

Modelowanie metastaz

Podziel się
Komentarze0

Metastazy nowotworowe, ucieczka oraz rozprzestrzenianie się komórek guzów pierwotnych, to powszechna przyczyna zgonów związanych z rakiem, mówią specjaliści. Aczkolwiek, w dalszym ciągu niewiele wiemy na temat samych metastaz.Badania przeprowadzone do tej pory pokazują, że kiedy guz pierwotny przebija się przez ścianę naczynia krwionośnego, krew zaczyna „rozdzierać” komórki guza zupełnie tak, jakbyśmy rozdzierali kartkę papieru.

Naukowcy jednak nie znali – aż do dziś – fizycznych sił, które odpowiadałyby za ten proces, będący pierwszym krokiem w powstawaniu metastaz.

Badanie to ukazało się w przeglądzie naukowym Physics of Fluids, a przeprowadzili je naukowcy z University of Southern California w Los Angeles, Oregon Health and Science University w Portland, Oregon, oraz Scripps Research Institute w La Jolla, California.


Badacze ci przedstawili nową komputerową stymulację, która pokazuje, w jaki sposób komórki rakowe przenikają do krwiobiegu.

Grupa naukowa nie mogła zmierzyć bezpośrednio sił krwi, które oddziałują na komórki guza w ciele. Natomiast, na szklanej płytce przeprowadzili eksperyment z różnymi prędkościami strumienia krwi w kontakcie z komórkami raka piersi.

Następnie, lukę w wiedzy uzupełnili dzięki statystycznej technice Active Shape Models, która śledzi kształt danego przedmiotu w momencie, gdy ten deformuje się dynamicznie.

Dane z eksperymentu oraz technika ASM pozwoliły obliczyć siły krwi oddziałujące na komórkę, a to z kolei pomogło dostroić stymulację.

Badanie to jest bardzo ważnym pierwszym krokiem ku zrozumieniu właściwości komórek nowotworowych oraz ich zachowania w przebiegu choroby, mówią specjaliści.

Komentarze do: Modelowanie metastaz

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz