Szukaj

Miejscowe leczenie neuralgii popółpaścowej

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób cierpi z powodu przewlekłego bólu neuropatycznego po przebytym zakażeniu wirusem półpaśca. Obecnie lekarze stosując dostępną terapię ogólnoustrojową często muszą decydować się na kompromis pomiędzy bezpiecznym a skutecznym terapeutycznie dawkowaniem leków ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Rozwiązaniem tego problemu i nową opcją terapeutyczną jest dostępna od niedawna w Polsce metoda miejscowego łagodzenia dolegliwości bólowych przy pomocy leczniczego plastra Versatis®.

Po zakażeniu wirusem półpaśca u 9-15% pacjentów rozwija się neuralgia popółpaścowa – zespół przewlekłego bólu neuropatycznego. Wiąże się to z odczuwaniem dokuczliwych objawów w postaci miejscowego bólu o charakterze piekącym, kłującym i przeszywającym. Dolegliwościom mogą również towarzyszyć depresja, stany lękowe i zaburzenia snu, co często prowadzi do istotnego pogorszenia jakości życia pacjenta.

Podobnie jak inne zespoły bólu neuropatycznego, neuralgia popółpaścowa jest trudna do leczenia. Wielu pacjentów oczekuje na ulgę w bólu miesiące lub nawet lata, a u niektórych dolegliwości bólowe utrzymują się do końca życia. Rozwiązaniem tego problemu może być dostępna od niedawna w Polsce nowa metoda miejscowego uśmierzania tych dolegliwości – leczniczy plaster Versatis®.

„Plaster dzięki wysokiej skuteczności i lokalnemu mechanizmowi działania oraz potwierdzonemu korzystnemu profilowi bezpieczeństwa, stanowi nowe podejście terapeutyczne do leczenia objawów bólu neuropatycznego. Zastosowanie plastra Versatis® zapewnia wiele korzyści zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów oraz ich opiekunów” – wyjaśnia specjalista anestezjolog dr Małgorzata Malec-Milewska. „Znalazło to swoje odzwierciedlenie w międzynarodowych wytycznych zalecających stosowanie plastra leczniczego zawierającego 5% lidokainę, jako leku pierwszego wyboru w leczeniu bólu neuropatycznego w przebiegu neuralgii popółpaścowej. Do leków pierwszego wyboru obok 5% lidokainy w neuralgii popółpaścowej zaliczamy również gabapentynę i leki przeciwdepresyjne. Dzięki wprowadzeniu plastrów z 5% lidokainą na polski rynek również nasi pacjenci mają szansę na skorzystanie z tej nowej opcji terapeutycznej” – dodaje Małgorzata Malec-Milewska.


Leczenie zlokalizowanego bólu neuropatycznego   

Preparat Versatis® charakteryzuje się wyjątkowym mechanizmem działania zapewniającym skuteczne leczenie miejscowego bólu. Pojedynczy plaster nakleja się bezpośrednio na bolesny obszar skóry raz na dobę i pozostawia na okres do 12h. Lidokaina zawarta w plastrze przenika nieprzerwanie do skóry, wywierając długotrwałe miejscowe działanie przeciwbólowe. Działanie to nasila się w miarę wielokrotnego stosowania leku.


W odróżnieniu od leków stosowanych ogólnoustrojowo takich jak np. tabletki, roztwory dożylne itp. plaster leczniczy działa tylko w obrębie bolesnego obszaru skóry, co ogranicza do minimum oddziaływanie lidokainy na cały organizm. Prowadzi to do poprawy tolerancji leczenia i zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Dodatkowo sam plaster jako bariera mechaniczna zapewnia osłonę nadwrażliwego obszaru skóry i dzięki zawartości hydrożelu wywiera natychmiastowe działanie chłodzące i kojące.

Informacje o neuralgii popółpaścowej

Neuralgia popółpaścowa to zespół przewlekłego bólu neuropatycznego, który może rozwinąć się u pacjentów po zakażeniu wirusem półpaśca. Jest powodowana przez uszkodzenie nerwów obwodowych i ośrodkowego układu nerwowego i wiąże się z występowaniem takich objawów jak ból o charakterze piekącym, kłującym i przeszywającym. Często obserwuje się również występowanie allodynii (ból w odpowiedzi na działanie bodźców, które zazwyczaj nie są odczuwane jako bolesne) i hiperalgezji (nadmiernie nasilony ból w odpowiedzi na bodziec, który w zwykłej sytuacji nie generuje tak silnego bólu). Częstość występowania neuralgii popółpaścowej gwałtownie wzrasta wraz z wiekiem. U chorych powyżej 80 roku życia po przechorowaniu półpaśca wynosi prawie 100%.

Informacje o preparacie Versatis®   

Versatis® to leczniczy plaster hydrożelowy zawierający 5% lidokainę, przeznaczony do miejscowego stosowania w obszarze występowania bólu neuropatycznego. Wskazaniem do stosowania leku jest objawowe leczenie bólu neuropatycznego w przebiegu neuralgii popółpaścowej. Ze względu na wysoką skuteczność terapii bólu, bardzo dobry profil bezpieczeństwa oraz nowoczesną technologię aplikacji (plaster), Versatis® reprezentuje unikalne podejście do terapii bólu neuropatycznego. Versatis® został już włączony do wielu międzynarodowych rekomendacji, jako leczenie pierwszego wyboru. W ostatnich latach lek jest sukcesywnie wprowadzany w poszczególnych krajach Europy. Jest już dostępny m. in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i od niedawna również w Polsce.

Komentarze do: Miejscowe leczenie neuralgii popółpaścowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz