Szukaj

Zatrucie ibupromem

Podziel się
Komentarze0

Dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Wiedzą o tym producenci leków, którzy starają się za pomocą reklam, zachęcić do kupienia swoich produktów. Łatwy dostęp do tych środków skutkuje jednak tym, że w Polsce coraz częściej dochodzi do przypadków zatrucia lekami.Lekarstwa z definicji powinny leczyć. Należy jednak pamiętać, że nie istnieją substancje, które byłyby w pełni bezpieczne. Jak pokazują liczne badania, dostępne bez recepty środki przeciwbólowe są ulubionymi lekami Polaków. Niestety jednak niekontrolowane przyjmowanie owych środków może spowodować przedawkowanie, a w konsekwencji doprowadzić do zatrucia organizmu.

Ibuprom

Jednym z najpopularniejszych i często reklamowanych leków przeciwbólowych jest Ibuprom. Według statystyk, każdego roku Polacy wydają na niego około 70 mln zł. Lek ten posiada składnik o nazwie Ibuprofen, który jest odpowiedzialny za działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.  Powoduje on między innymi zmniejszenie obrzęków, poprawę ruchomości stawów oraz redukcję ich odrętwienia, jak również zmniejsza krzepliwość krwi. Ibuprofen działa przeciwbólowo w ciągu 30 minut od  jego połknięcia, a jego działanie trwa od 4 do 6 godzin.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Ibuprom jest bezpieczny dla zdrowia, jeżeli zażywa się go zgodnie z zaleceniami producenta.  Leku nie powinny przyjmować osoby poniżej 12 roku życia. Natomiast osoby starsze, które przekroczyły wiek 65 lat powinny zażywać go z zachowaniem ostrożności. Bezpieczna dla zdrowia jest dawka 1-2 tabletek Ibupromu, co 4-6 godzin. Nie należy przyjmować jednak więcej niż 6 tabletek na dobę. Nie zaleca się również podwójnej dawki leki, nawet jeżeli pomięliśmy jedną wcześniej. Nie wolno stosować leku, jeżeli nic wcześniej nie jedliśmy, ani przyjmować go jednocześnie z napojami alkoholowymi. Pamiętajmy również o niełączeniu Ibupromu z innymi lekami niesteroidowymi o działaniu przeciwzapalnym.


Jak rozpoznać zatrucie?

Jeżeli cierpimy na silny ból, który nie przechodzi po zażyciu dopuszczalnej dawki, warto dobrze się zastanowić, czy sięgnąć po kolejna tabletkę. Nadmiar Ibuprofenu może skutkować zatruciem z licznymi nieprzyjemnymi objawami. Jeśli je zauważysz, bezwzględnie zaprzestań dalszego zażywania leku. O zatruciu lekami przeciwbólowymi mogą świadczyć takie dolegliwości jak:


 • szumy w uszach
 • bóle brzucha
 • wzdęcia
 • niestrawność
 • zespół ostrej niewydolności oddechowej
 • zaparcia
 • niezborność ruchowa
 • bóle i zawroty głowy
 • wymioty
 • śpiączka
 • drgawki
 • bezdech
Pierwsza pomoc przy zatruciu

Gdy zauważysz u siebie powyższe objawy, nie zwlekaj i natychmiast zgłoś się do lekarza. Możesz spróbować wywołać wymioty, jednak nie później, niż do 20 min po połknięciu lekarstw. Możesz zmusić się do wymiotów, pijąc wodę z dodatkiem soli. Nie istnieje jednak żadne antidotum na zatrucie Ibuprofenem. W takich przypadkach często stosuje się jednak węgiel aktywowany. W medycynie służy on często jako środek odtruwający na różnego rodzaju związki chemiczne i leki, a jego działanie polega na usuwaniu toksyn oraz bakterii z organizmu.

Zachowaj ostrożność!

Zażywając Ibuprom i inne leki zawierające Ibuprofen koniecznie pamiętajmy, by nie przekroczyć zalecanej dawki. Nasz organizm jest w stanie przyswoić sobie tylko określoną ilość leku, a jeżeli będzie ona większa, może dojść do zatrucia. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy cierpimy już na jakieś choroby, np. w sytuacji, gdy mamy uszkodzoną wątrobę. Choremu organizmowi trudniej będzie walczyć ze szkodliwymi składnikami lekarstw. Z tego powodu, zanim zaczniemy łykać Ibuprom najlepiej skontaktować się z lekarzem, który będzie wiedział o wszystkich przeciwwskazaniach do jego stosowania oraz o dawkowaniu w przypadku różnych chorób.

Jeżeli przyjmujesz Ibuprom pamiętaj, że jak każdy lek może on spowodować niepożądane skutki. Dlatego kontroluj jego dawkę i pamiętaj o wszystkich przeciwwskazaniach. W innym wypadku możesz doprowadzić do tego, że zamiast pomóc, jeszcze bardziej ci zaszkodzi.

Komentarze do: Zatrucie ibupromem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz