Szukaj

Sucha skóra u niemowlaka

Podziel się
Komentarze0

Większość niemowląt tuż po urodzeniu ma delikatną i aksamitna skórę. Mało kto o tym wie, że skóra bobaska jest bardzo podatna na wysuszenie w związku z tym tylko prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka pozwala na odpowiednie jej nawilżenie. Oto kilka sposobów jak uchronić skórę dziecka przed utrata wilgoci.


Kiedy skóra twojego dziecka stanie się nadmiernie sucha warto zastosować się do poniższych rad.
  • Chroń przed wpływem czynników atmosferycznych
Czynniki atmosferyczne maja bardzo niekorzystny wpływ na bardzo delikatną i wrażliwą skórę malca. Słońce, wysoka temperatura wiatr mogą skórę dziecka nadmiernie wysuszyć w związku z tym warto chronić skórę dziecka stosując ochronne kremy z filtrem.

  • Unikaj przegrzewania
Skóra dziecka w momencie przegrzania może się wysuszać. Dzieje się tak zwłaszcza w sezonie grzewczym. Aby zminimalizować możliwość wysuszenia skóry dziecka należy utrzymywać temperaturę powietrza w domu 18-20C w ciągu dnia, natomiast w nocy 15-18C.

  • Ograniczaj kąpiel
Aby unikać przesuszenia skóry dziecka należy unikać jego codziennej kąpieli. Wskazane jest aby kąpać dziecko co drugi dzień albo rzadziej. Wówczas należy myć malca tylko miejscowo przy pomocy wilgotnej gąbki. Dziecko powinno kąpać się w ciepłej wodzie bez płynu do kąpieli i wysuszających mydeł.


  • Stosuj odpowiednie mydło
Do mycia dziecka wskazane jest stosowanie delikatnych i nawilżających mydeł. Należy także unikać stosowania mydeł przeciwbakteryjnych, gdyż dodatkowo wysuszają skórę malca i mogą spowodować powstanie odpornych szczepów bakteryjnych.

  • Nie wycieraj dziecka mocno
Jak się okazuje również sposób wycierania bobasa ma wpływ na jego stan skóry. Aby uniknąć nadmiernego wysuszenia skóry dziecka wskazane jest aby wycierać go poklepując malca delikatnie ręcznikiem, a  nie mocno wycierając.

  • Stosuj środki nawilżające
Skórę dziecka warto również dodatkowo po nawilżać stosując kosmetyki nawilżające dla niemowląt. Najlepiej nakładając je bezpośrednio na jeszcze wilgotna skórę dziecka. Kosmetyki tego rodzaju są nie tylko bogate w wodę ale również olejki nawilżające bez dodatków chemicznych.

Czasami zdarza się, że środek nawilżający ma niekorzystny wpływ na skórę dziecka wówczas należy zmienić kosmetyk lub zapytać lekarza o poradę.

  • Podawaj dziecku odpowiednią ilość płynów
Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów jest również przyczyną nadmiernego wysuszenia skóry dziecka. W związku z tym zwróć szczególna uwagę ile płynów w ciągu dnia wypija twoje dziecko. Szczególnie narażone na wypijanie małej ilości płynów są dzieci odstawione od piersi, które nie potrafią jeszcze samodzielnie pić wody z kubeczka.

Komentarze do: Sucha skóra u niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz