Szukaj

Regeneracja skóry po opalaniu

Podziel się
Komentarze0

Promienie słoneczne są dla skóry szczególnie niebezpieczne. Najbardziej narażeni na nie jesteśmy w okresie wakacji, który sprzyja intensywnemu opalaniu. Jak się jednak okazuje opalanie jest nie tylko niebezpieczne dla skóry, ale również przyczynia się do powstawania zmarszczek.

Z reguły po sezonie letnim nasza skóra wygląda na starszą i zniszczoną. Bez odpowiedniej pielęgnacji nie ma możliwości, by uszkodzony naskórek zregenerował się sam.

Opalanie na solarium


Słońce działa korzystnie w szczególności na psychikę człowieka. Promienie dozowane w odpowiednich ilościach mogą wywrzeć pozytywny wpływ także na skórze. Dużo ludzi przywiązuje uwagę do pięknej opalenizny. Jednak mało kto wie jakie są konsekwencje sztucznego opalania. Znacznie wrażliwsza na promieniowanie jest skóra młodych ludzi. Jedno poparzenie w takim wypadku może spowodować znaczne uszkodzenia skóry. Wpływ opalania jest często widoczny dopiero wtedy, gdy na skórze pojawią się pierwsze zmarszczki wokół oczu.

Przed czym warto chronić skórę?


Łóżko w solarium jest specjalnie skonstruowane tak, by sztuczne ultrafioletowe światło mogło działać na całe ciało wywołując przy tym efekt brązujący. W zależności od rodzaju łóżka emitowane są różne ilości światła UV-A lub UV-B. Promienie UV-A pozwalają na uzyskanie szybkiej i krótkotrwałej opalenizny. Przy promieniach UV-B z kolei opalenizna pojawia się po ok. dwóch dniach, ale jest za to dużo trwalsza.

Okazuje się, że naturalne promienie UV są na tyle silne, że mogą być powodem uszkodzeń substancji genetycznej (DNA). W przypadku niewielkich uszkodzeń genetycznych zaczynają działać enzymy naprawcze. Jednak kolejne dawki promieniowania mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń DNA.


Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre łóżka w solariach emitują dziesięciokrotnie silniejsze promieniowanie niż naturalne słońce.

Regeneracja skóry


W pierwszej kolejności należy pozbyć się przypalonego naskórka, który w wyniku intensywnego kontaktu ze słońcem stał się zrogowaciały i suchy. Brak usunięcia takiego naskórka może uniemożliwić odpowiednie wchłanianie kosmetyków nawilżających. W czasie pory letniej wskazane jest stosowanie peelingów nawet co 3 dni. Należy jednak wiedzieć, że tego typu zabieg może zostać wykonany dopiero po upływie 2-3 dni od opalania. Ważne jest używanie właściwych preparatów, które są przeznaczone dla twojej skóry. Pamiętajmy, że głównym celem jest regeneracja.


Jak powszechnie wiadomo odpowiednie nawilżenie skóry nie tylko pozwala cerze wyglądać lepiej, ale także umożliwia walkę ze zmarszczkami. Dlatego wybierajmy środki silnie nawilżające. W ciągu dnia należy wklepywać krem dwa razy dziennie w skórę twarzy. Warto też balsamować przy tym całe ciało. Należy wiedzieć, że ratując naskórek trzeba szczególnie zwrócić uwagę na nawadnianie organizmu od wewnątrz. Dwa litry wody dziennie przy dużych upałach to minimum.

Warto także zastosować kurację witaminową. Witaminy pomagają unieszkodliwić wolne rodniki, a także pobudzają redukcję kolagenu i elastyny. Na noc zaleca się stosowanie kremu z witaminą A i C. Jednak warto przy tym pamiętać, że po zastosowaniu takiego kremu należy w ciągu dnia posmarować skórę preparatami z filtrami UV, z racji tego, że witaminy A i C powodują wzmożoną wrażliwość skóry na słońce.

Jak dawkować promienie słoneczne?

Ochrona przed promieniowaniem UV jest ważna zarówno przy sztucznym jak i naturalnym świetle. Dermatolodzy wskazują, że należy opalać się co najwyżej 50 razy w ciągu jednego roku. Opalanie z umiarem może przynieść dużo pożytku. Nie tylko działa korzystnie na nasz wygląd zewnętrzny, ale również przyczynia się uwolnienia hormonów szczęścia.

Jakie są negatywne skutki nadmiernego promieniowania UV?

  • szybsze starzenie się skóry
  • większe ryzyko zachorowania na raka skóry
  • większe ryzyko uszkodzenia oczu
  • większe niebezpieczeństwo uszkodzenia układu odpornościowego

Komentarze do: Regeneracja skóry po opalaniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz