Szukaj

Mężczyzna obudził się w trakcie operacji chirurgicznej: „mój najgorszy koszmar”

Podziel się
Komentarze0

Brzmi jak historia rodem z horroru. Mężczyzna budzi się w środku operacji chirurgicznej i nie może mówić, ani nawet ruszyć mięśniem. Dokładnie tak się stało w przypadku pewnego młodego Szweda. Dwudziestodwulatek właśnie był w samym środku operacji z powodu zapaści płuca, kiedy nagle się obudził i zobaczył lekarzy kręcących się wokół niego i ... operujących go. Historia ta została opisana w szwedzkiej gazecie The Local.To było straszne, mój najgorszy koszmar, wspominał potem nieszczęsny pacjent.

Operację przeprowadzono w marcu, a 22-letni Simon Rosenqvist ostatnio złożył skargę przed szwedzką narodową radą ds. zdrowia i opieki.

Mój mózg cały czas mi mówił: powiedz coś, powiedz swoje imię, zrób coś, rusz palacami, ale byłem kompletnie niezdolny, żeby coś powiedzieć, albo żeby w jakikolwiek sposób poruszyć ciałem, napisał Simon Rosenqvist w swoim raporcie.

Jak donosi artykuł w The Local, mężczyzna był przytomny przez 30 – 35 minut procedury, która w sumie trwała 50 minut. Doznał naprawdę poważnych cierpień, a pod koniec zabiegu był naprawdę bardzo, bardzo wściekły.

Eksperci stwierdzają, że jest to bardzo rzadki przypadek, ale pacjenci czasami budzą się w czasie operacji chirurgicznej, nawet jeżeli dostali znieczulenie ogólne.

W sumie, zdarza się to 1 – 2 razy na 1 000 zabiegów
, wyjaśnia doktor Lee A. Fleisher, profesor oraz przewodniczący jednostki anestezjologii oraz opieki krytycznej w szkole medycznej Perelman School of Medicine na uniwersytecie University of Pennsylvania w Stanach Zjednoczonych.


Niektórzy pacjenci po urazach mogą być bardziej zagrożeni obudzeniem się w trakcie operacji, ponieważ lekarze nie mogą dać wystarczającej ilości środków anestetycznych.

Jeżeli coś idzie nie tak w trakcie operacji chirurgicznej, jeżeli ciśnienie krwi dramatycznie spada, wtedy leki anestetyczne przestają działać, ponieważ to właśnie one mogą powodować obniżanie ciśnienia krwi,
wyjaśnia profesor Lee A. Fleisher.

Pacjenci, którzy są operowani na serce, również są bardziej zagrożeni odzyskaniem przytomności w trakcie operacji chirurgicznej, mówi jeszcze profesor Lee A. Fleisher. To jest kolejny przypadeki, kiedy utrzymywanie serca w dobrej formie jest naszy podstawowym celem, dodaje specjalista.

Zazwyczaj, anestezjolodzy są w stanie stwierdzić, kiedy pacjent w trakcie operacji chirurgicznej zaczyna się przebudzać, ponieważ rytm bicia serca oraz ciśnienie krwi zaczą rosnąć do tego stopnia, że pacjenta zacznie sobie zdawać sprawę z tego, co się dzieje. I, w normalnym przypadku, anestezjolog po prostu podniesie dawkę środka znieczulającego, dopóki pacjent znów nie „odpłynie”, wyjaśnia profesor Lee A. Fleisher.

Niektórzy pacjenci, którzy uważają, że odzyskali przytomność w trakcie operacji chirurgicznej, mogą właściwie pamiętać ostatnie momenty zanim znieczulenie zaczęło działać, dodaje jeszcze profesor Lee A. Fleisher.

Ale czasami, rzeczywiście, pacjentom może wrócić przytomność w środku operacji. W takim przypadku, zaleca się konsultacje z psychoterapeutą, który pomoże poradzić sobie ze wspomnieniami o tak przerażąjącym przeżyciu.

A w przypadku młodego Szweda? Cóż, dwudziestodwulatek ten wpomina w lokalnej gazecie, iż w dalszym ciągu ma problemy ze snem, kilka tygodni po tym nieszczęśliwym wydarzeniu na sali operacyjnej.

Komentarze do: Mężczyzna obudził się w trakcie operacji chirurgicznej: „mój najgorszy koszmar”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz