Szukaj

Ludzie inteligentni późno chodzą spać

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniego badania czas chodzenia spać ma odzwierciedlać inteligencję: ludzie z IQ (wzkaźnik inteligencji) wyższym mają tendencję do bycia bardziej aktywnymi w nocy i do późnego chodzenia spać, podczas gdy ci, z IQ niższym, mają tendencję do wczesnego chodzenia spać.Brak snu może spowodować otyłość, nadciśnienie i w sposób generalny zredukować spodziewaną długość życia. Senność z kolei redukuje zdolności umysłowe i jest przyczyną, na przykład, wielu wypadków drogowych.

Ale, godziny snu są jednym z tych tematów, które są przedmiotem żywych debat naukowych od wielu już lat. A bardziej szczególnie – to właśnie korelacja między momentem snu (raczej rano albo raczej wieczorem) i inteligencją, jak pisze Robert Alison, badacz, w artykule zamieszczonym w Winnipeg Free Press.

Robert Alison przyjrzał się zresztą licznym publikacjom naukowym, które zostały poświęcone temu tematowi. Satoshi Kanazawa oraz jego koledzy z londyńskiej szkoły ekonomincznej (London School of Economics, LSE) ujawinili, iż istnieją znaczące różnice w preferencjach dotyczących godzin snu między jednostkami, w zależności od ich wskaźnika inteligencji.

Jak stwierdza Satoshi Kanazawa, pierwsi ludzie byli istotami dziennymi, a ewolucja w kierunku bardziej nocnych aktywości jest „nową preferencją” procesu ewolucji, którą można znaleźć u bardziej inteligentych jednostek oraz zdradzającą wyższy poziom złożoności poznawczej.


Badanie to raczej nie jest zgodne z popularnymi powiedzeniami, które stwierdzają, na przykład: „Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”, albo jeszcze „Świat należy do tych, którzy wcześnie wstają”.

A przeprowadzono już wiele badań, które próbowały to udowodnić. Na przykład, w 2008 roku, pani Marina Giampietro ze swoją ekipą stwierdziła, że osoby „wieczorne” mają tendencję do bycia bardziej wiarygodnymi, mniej stabilnymi emocjonalnie, i bardziej skłonnymi do cierpienia na depresję, z powodu uzależnień oraz zaburzeń pokarmowych.

Badacze z uniwersytetu w Columbia również odkryli, że późne chodzenie spać oraz niewielka ilość snu czynią nastolatków bardziej podatnymi na depresję, a nawet bardziej skłonnymi do podejmowania prób samobójczych.

Strona internetowa Christian Science Monitor proponuje quizz, który pozwala się dowiedzieć, do jakiej kategorii należysz: rannych ptaszków czy nocnych marków.

Aby uspokoić tych, którzy czują się winni długiego porannego wylegiwania się w łóżku, kolejna strona internetowa, Wired tym razem, sporządziła już w 2008 roku listę trzech korzyści płynących z późnego chodzenia spać: potrzebujemy generalnie większej ilości snu niż nam się wydaje; osoby, które są nocnymi markami, są też bardziej kreatywne (przywołajmy tutaj raz jeszcze badanie, które przeprowadziła pani Marina Gampietro); a wczesne budzenie się jest bardziej stresujące, ponieważ kortyzol, który jest znany jako hormon stresu, największe stężenia w organizmie ma o godzinie 7 rano.

Po co się więc budzić? Żeby się stresować?

Komentarze do: Ludzie inteligentni późno chodzą spać

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz