Szukaj

Lek JQ1 obiecuje zabić wirusa HIV?

Podziel się
Komentarze0

Eksperymentalny lek, nazwany JQ1, okazuje się obiecujący w walce z wirusem HIV i innymi chorobami zapalnymi, jak wynika z badań przeprowadzonych na Boston University Campus. Badania zostały przedstawione w przeglądzie Journal of Leukocyte Biology.Najbardziej interesującym faktem jest to, iż JQ1 jest eksperymentalnym lekiem przeciwko... rakowi.

Znalezienie sposobów na całkowite wyeliminowanie HIV, kiedy ten jest uśpiony w komórkach, to jedno z największych wyzwań stojących przed naukowcami prowadzącymi dzisiaj badania w tej dziedzinie.

JQ1 wydaje się być w stanie eliminować uśpione postaci wirusa, aktywując HIV w obecności leku, który jest zabójczy dla mikroba.


JQ1 został początkowo zaprojektowany jako środek blokujący gen powodujący raka – BRD4. Okazało się, że jest skuteczny we wczesnych stadiach raka płuc i krwi, włączając to białaczkę oraz szpiczaka mnogiego.

Główny autor badania, dr Monty A. Montanto z Section of Infectious Disease na Boston University Medical Center, wyjaśnia: lek ten może być skuteczny jako terapia pomocnicza w oczyszczaniu rezerwuarów uśpionego wirusa HIV.

JQ1 współdziała z innymi czynnikami eliminującymi uśpionego mikroba. Lek ten jeszcze nie został przetestowany na ludziach, a badania są na razie na wczesnym etapie laboratoryjnym.

W eksperymencie in vitro badacze posłużyli się linią komórek, które zawierały uśpiony wirus HIV, oraz komórkami od pacjentów leczonych terapią antyretrowirusową z niewykrywalnymi poziomami wirusa we krwi.

Komentarze do: Lek JQ1 obiecuje zabić wirusa HIV?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz