Szukaj

Komputer wrogiem naszych oczu?

Podziel się
Komentarze0

U prawie 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, występują problemy z oczami. -Powstało nawet pojęcie, określające takie objawy. Do Computer Vision Syndrom (CVS), należą m.in. podwójne widzenie czy zespół suchego oka - mówi dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus z Bielska-Białej.

Najczęstsze dolegliwości okulistyczne, wywołane przez  monitor komputera to ból oczu. Zgłasza go aż 41 proc. pacjentów. Na suchości i pieczenie skarży się 37 proc. pacjentów. 37 proc. osób z CVS dokucza również zaburzenie widzenia, które zwykle określane jest przez pacjentów jako niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie. Do innych zgłaszanych objawów należą zmęczenie oczu, podrażnienie i zaczerwienienie.

*Przed komputerem trzeba mrugać*

Najczęstszym skutkiem długiej pracy z komputerem jest zespół suchego oka. Jedną z  przyczyn powstawania tych objawów jest znaczne zmniejszenie częstotliwości mrugania. Prawidłowo mrugamy około 20 razy na minutę. -Taka częstość mrugania zapewnia równomierne rozprowadzenie łez po powierzchni oka i jego prawidłowe nawilżenie. W trakcie pracy przy komputerze mrugamy 2-3 razy rzadziej - mówi dr Iwona Filipecka z kliniki Okulus, specjalizującej się w diagnostyce okulistycznej. -Powoduje to wysuszanie spojówki i rogówki, a w konsekwencji ból, pieczenie, uczucie suchości i zaczerwienienie oczu -dodaje doktor Filipecka. Podobne objawy wywoływane są przez  wpływy klimatyczne, suche powietrze, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach czy z klimatyzacją.


*Komputer postarza wzrok*


Osoby między 30 a 40 rokiem życia, stale pracując z komputerem narażone  są na przedwczesną starczowzroczność. Powoduje ją m.in. zmniejszenie  zakresu akomodacji, czyli odległości między najdalszym i najbliższym punktem, który widziany jest wyraźnie. Zwykle dotyka to osoby po  czterdziestce. Z kolei u dzieci i młodzieży często dochodzi do skurczu akomodacji, czyli trwałego napięcia mięśni rzęskowych i powstania krótkowzroczności  akomodacyjnej. Takie osoby dobrze widzą na bliskie odległości, ale mają  problemy z widzeniem na odległość. -Zwiększony wysiłek akomodacyjny nasila uczucie zmęczenia oczu i bóle głowy. Zwykle są to pierwsze objawy zgłaszane przez dzieci -mówi okulista dr Iwona Filipecka. Podczas pracy z komputerem może występować również zjawisko tzw. podwójnego widzenia. Jest ono spowodowane osłabieniem odruchu zbieżnego ustawienia oczu przy  patrzeniu z bliska, czyli tzw. konwergencji. W wyniku nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych powstają dwa obrazy, które nie ulegają w korze potylicznej połączeniu w jeden.


W różnych badaniach wykazano także obniżenie czucia kontrastu u pacjentów pracujących wiele godzin przy komputerze. -Może to powodować  gorsze widzenie lub zaburzenia widzenia u osób prowadzących pojazdy mechaniczne, szczególnie w gorszych warunkach pogodowych i nocą -przestrzega Iwona Filipecka.

Długotrwała praca przy komputerze może stanowić również problem dla  alergików. Monitor bardzo silnie przyciąga cząsteczki kurzu, a wraz z nimi bakterie, pyłki i roztocza. Są to bardzo silne alergeny i mogą powodować długotrwałe alergiczne zapalenie spojówek i powiek, których typowe objawy to stałe zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk tkanek.

*Co możemy zrobić, by ulżyć naszym oczom? Radzi dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus*

  • przeczyść ekran monitora, przed każdym dniem pracy,
  • wymuszaj dodatkowe mruganie,,
  • co kilkanaście minut popatrz w dal, najlepiej na zieloną przestrzeń ustaw w swoim komputerze odpowiedni rozmiar czcionki, najlepiej 12 lub więcej,
  • jeśli stosujemy światło sztuczne należy pamiętać aby było równomiernie,
  • rozproszone w pomieszczeniu, nie powodujące olśnienia. Nie powinno być dużej różnicy w oświetleniu ekranu i pomieszczenia.
  • wilgotność i temperatura są istotnymi czynnikami wpływającymi na film zowy. Prawidłowa wilgotność to 65 - 75% a temperatura 20 - 22 stopni,
  • zaopatrz się w "sztuczne łzy",

Komentarze do: Komputer wrogiem naszych oczu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz