Szukaj

Komisja Europejska nagrodziła polską dziennikarkę

Podziel się
Komentarze0

Kampania Komisji Europejskiej „Eks-palacze – nic ich nie zatrzyma” nabiera tempa. Przyznano nagrodę specjalną dla Moniki Cetery, polskiej dziennikarki.  W ramach projektu „EU Health Prize”, Komisja Europejska już po raz trzeci nagrodziła dziennikarzy poruszających problematykę ochrony zdrowia. Nazwiska dziennikarzy, którym przyznano nagrody za publikacje w 2011 roku, ogłoszono wczoraj w Brukseli. Po raz pierwszy przyznano też nagrodę specjalną – za pracę poświęconą tematyce rzucania nałogu palenia papierosów.


Spośród 32. zakwalifikowanych do nagrody specjalnej zgłoszeń, zwycięskim okazał się tekst autorstwa Moniki Cetery, dziennikarki z Polski. Artykuł pt. Przyszłam tu leczyć zęby, nie rzucać palenie (opublikowany na stronie: http://www.jaw.pl/articles/show/1501) przedstawia wciąż jeszcze mało znany aspekt nałogu nikotynowego – liczne problemy zdrowotne jamy ustnej. Redaktor Monika Cetera pokazuje także, jak palenie papierosów obciąża budżet domowy palacza.

„Dziennikarze odgrywają kluczową rolę w szerzeniu wiedzy w zakresie profilaktyki zdrowotnej, zachęcając społeczeństwo do zachowania zdrowego stylu życia i stałej kontroli stanu zdrowia.” – powiedział John Dalli, komisarz UE ds. zdrowia i polityki konsumenckiej. „Przyznajemy nagrodę specjalną w tematyce rzucania nałogu palenia papierosów, doceniając pracę, która stymuluje do debaty nad tym ważnym problemem zdrowotnym.” - dodał Dalli.

Główną nagrodę w tegorocznym konkursie zdobyli Ben Hirshler i Kate Kelland z Wielkiej Brytanii za tekst pt. Kiedy leki nie działają (publikowany przez agencję Reuters: http://www.reuters.com/article/2011/04/07/us-specialreport-drugs-idUSTRE7360WP20110407 ).


Autorzy zwracają w nim uwagę na rosnący problem tzw. super bakterii (zmutowanych bakterii opornych na wszystkie istniejące leki), a także niską świadomość tego zagrożenia – nawet w środowisku lekarzy. Drugie miejsce zajęła Rita Makarész z Węgier za tekst pt. Najtańszy antydepresant (publikacja na stronie: www.orvostkeresek.hu). Artykuł opisuje korzyści wynikające z ćwiczeń fizycznych, przedstawiając je jako najlepszy środek przeciw depresji i spadkowi formy. Mateja Grošelj ze Słowenii zajęła trzecie miejsce za artykuł Od Ludwika do Ludwiki (publikacja w tygodniku Vecer Weekly), poświęcony tematyce raka piersi. Problem przedstawiany jest z perspektywy kobiety, przechodzącej pionierską operację rekonstrukcji piersi.


Idea przyznawania nagrody specjalnej w ramach konkursu „EU Health Prize”, to jeden z elementów kampanii edukacyjnej „Eks-palacze – nic ich nie zatrzyma”, prowadzonej przez Komisję Europejską od czerwca 2011 roku w 27. krajach Unii. Kampania ma charakter pozytywny, koncentruje się na ukazywaniu dobrej strony życia bez tytoniu, nie skupia się wyłącznie na zagrożeniach dla zdrowia, wynikających z palenia papierosów.

Akcja „Eks-palacze…” kierowana jest do osób w wieku 24-34 lata. Wspierają ją: oficjalna strona internetowa (www.exsmokers.eu), dostępna we wszystkich europejskich językach, 27 oddzielnych, krajowych fanpage’ów na portalu społecznościowym Facebook, liczne wydarzenia masowe i lokalni ambasadorowie (Eks-palacze), którzy swoją historią i postawą, inspirują innych do rzucenia palenia. W tej niełatwej walce, wspiera palących Europejczyków bezpłatna internetowa aplikacja – iCoach – wirtualny trener, dostarczający pocztą elektroniczną: ćwiczenia, testy i porady – co stymuluje motywację i zapał do rzucenia nałogu. Aplikacja iCoach dostępna jest na stronie www.exsmokers.eu

W ciągu pierwszych 6. miesięcy trwania kampanii, jej oficjalną stronę internetową odwiedziło ponad milion unikalnych użytkowników, a około 160 tysięcy osób skorzystało z programu iCoach. W bieżącym roku planowane jest dotarcie z przesłaniem kampanii do jeszcze większego grona palaczy i zainspirowanie ich do poprawy jakości życia.

Komentarze do: Komisja Europejska nagrodziła polską dziennikarkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz