Szukaj

Domowe sposoby na ból dziąseł

Podziel się
Komentarze0

Ból dziąseł pojawia się najczęściej u osób, które nie zachowują odpowiedniej dbałości o higienę jamy ustnej. Niekiedy jest spowodowany zapaleniem dziąseł, wadami zgryzu czy też kamieniem nazębnym. Ból dziąseł nieraz paraliżuje całą jamę ustną, utrudniając nie tylko spożywanie pokarmów lecz również swobodne mówienie.

Domowe sposoby na ból dziąseł

Wbrew pozorom, ból dziąseł może być objawem bardzo poważnych schorzeń, które koniecznie muszą być leczone przez specjalistę.

Jakie są objawy?

Wraz z bólem dziąseł pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Niekiedy możemy zaobserwować krwawienie, a w szczególnych przypadkach gorączkę i ślinotok. Ból może także objąć zęby i utrzymywać się nawet przez kilka dni.

Przyczyny bólu dziąseł

Często ból dziąseł pojawia się w przypadku stanu zapalnego spowodowanego nagromadzeniem się bakterii, kamienia bądź osadu na szyjkach zębów. Wiąże się to z nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Niekiedy spowodowany jest również zbyt dużą liczbą zębów, które nie mieszcząc się w szczęce, powodują uporczywy ból. Podobnie jest w przypadku wad zgryzu bądź źle dobranych protez. Ból może być również spowodowany podrażnieniem, na przykład zbyt twardą szczoteczką do zębów bądź bardzo mocnym szczotkowaniem.

Ból dziąseł występuje także u osób chorych na cukrzycę i padaczkę. Niekiedy może być objawem niedoboru witamin jak i silnego stresu.


Jak ukoić ból dziąseł?

Warto zaznaczyć, że ból dziąseł może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji, dlatego konieczna będzie wizyta u dentysty, w celu zdiagnozowania przyczyn bólu. Można również zastosować domowe sposoby, które nie wyleczą naszych dziąseł, ale zmniejszą ból i złagodzą objawy.


Płukanki :

  • Aby załagodzić ból warto zastosować płukankę z szałwi, która działa kojąco oraz bakteriobójczo. Wystarczy kilka torebek szałwi zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na około 15 minut. Następnie należy płukać dziąsła 3 razy dziennie, aż do ustąpienia dolegliwości bólowych.

  • Pomoc przyniesie również napar z rumianku, który ma działanie przeciwzapalne. Należy 1 łyżeczkę suszonych kwiatów zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Odcedzonym naparem płuczemy dziąsła 3 razy dziennie.

  • Możemy również zastosować płukankę wodą utlenioną, aby usunąć nadmiar bakterii z szyjek zębowych. Taką płukankę można jednak stosować tylko raz na jakiś czas, ponieważ woda utleniona ma właściwości wysuszające i mogłaby podrażnić jamę ustną.

Należy także pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Przede wszystkim warto zainwestować w szczoteczkę o miękkim włosiu, która nie podrażni dziąseł. Ponadto konieczne będzie stosowanie płukanek do ust oraz nici dentystycznych, które pozwolą usuwać nadmiar osadu z zębów. Jeżeli korzystamy z protez należy pamiętać o odpowiednim ich czyszczeniu!

Przewlekłe zapalenie dziąseł może prowadzić do powstania ropni przyzębowych, czego skutkiem jest utrata zębów oraz do wielu chorób przyzębia. Należy więc pamiętać, że domowe sposoby mogą jednie zaleczyć objawy oraz uśmierzyć towarzyszący im ból. W takich przypadkach niezbędna jest wizyta u dentysty, który zdiagnozuje, co jest przyczyną bólu i przepisze odpowiednie środki.


Komentarze do: Domowe sposoby na ból dziąseł

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz