Szukaj

Kobiety w czerwieni bardziej pociągają mężczyzn

Podziel się
Komentarze0

Kobiety ubrane w czerwień są uważane przez mężczyzn za bardziej pociągające, ponieważ mają oznajmiać tym samym większą dostępność seksualną. Nie wiemy jeszcze, czy to zachowanie ma mieć charakter kulturowy, czy też może jest ono zakotwiczone znacznie głębiej w naszych mózgach i można je swobodnie znaleźć w każdej populacji ludzkiej.W naszej kulturze często przecież odwołujemy się do symboliki koloru czerwonego. Przykład pierwszy z brzegu, serce czerwone jak krew symbolizujące miłość. Czerwone usta kobiet, które od tysiąceleci kuszą i uwodzą. Bombonierki w kształcie czerwonego serca ofiarowane w dniu Świętego Walentego. Ale, właściwie dlaczego chodzi o kolor czerwony, a nie zielony albo niebieski na przykład? 

Na pewno nie może być to owocem przypadku. Ponieważ u niektórych naszych kuzynów naczelnych, takich jak szympanse albo pawiany, czerwony kolor jest kojarzony z płodnością samic. Kiedy samice są gotowe do kopulacji, poziom estrogenów rośnie, a to sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne na twarzy. Twarz samic naczelnych przybiera więc kolor bardzo żywej czerwieni. A wtedy samce rozumieją wysyłane sygnały i wiedzą, co mają robić.

A jak to wygląda u ludzi? Według badania, które zostało właśnie opublikowane w Journal of Experimental Social Psychology przez badaczy z uniwersytetu amerykańskiego w Rochester, w Nowym Jorku, mężczyźni mają być również wyjątkowo wrażliwi na kolor czerwony, biorąc kobietę ubraną na czerwono za seksualnie dostępną.

Szata czyni kobietę ... dostępną

Aby dotrzeć do takich wniosków, badacze przeprowadzili swój eksperyment na trzech etapach. Na początku, 96 mężczyzn zostało poproszonych o ocenę pociągu seksualnego, jaki budziły w nich kobiety zaprezentowane na zdjęciu. Okazało się, że ta sama kobieta stawała się bardziej pociągająca, kiedy była ubrana na czerwono.


Rezultaty te zostały potwierdzone, kiedy autorzy badania poprosili swoje świnki doświadczalne o wyobrażenie sobie uroczej randki z tymi kobietami, mając 100 dolarów w kieszeni. Kiedy zapytano mężczyzn, ile byliby w stanie wydać pieniędzy, w dalszym ciągu okazywało się, że to dla kobiet w czerwieni mężczyźni byli bardziej skłonni do szaleństw.

W ten sposób badaczom amerykańskim udało się wykazać wpływ koloru czerwonego w na uwodzenie. Ale, to nie wszystko, ponieważ wtedy postanowili dowiedzieć się też co takiego tak bardzo podobało się mężczyznom w kobietach w czerwieni.


Czerwony, kolor obietnicy seksu

W następnym etapie więc badacze amerykańscy poprosili 25 mężczyzn o odegranie roli sędziów. Chodziło tym razem o przedstawienie im na zdjęciach jednej i tej samej kobiety, ale ubranej na biało i czerwono, pozującej w tej samej pozycji (aby uniknąć bardzie sugestywnej pozy, która mogłaby wpłynąć na jasność myślenia u świnek doświadczalnych).

Tym razem, mężczyźni nie musieli oceniać w skali od 1 do 9 pociągania seksualnego, jakieta kobieta w nich budziła, ale raczej to, czy patrząc na nią uważali, iż jest ona dostępna seksualnie.

Kiedy kobieta była ubrana na czerwono, noty wzrastały o 1 – 1,5 punkta średnio. Oznacza to, że kolor ubrania dostarczał mężczyznom informacji na temat dyspozycyjności seksualnej kobiety, wniosek ten jest dość oczywisty.

Adam Pazda, jeden z autorów tych prac, dorzuca jeszcze: możliwe jest również, że kobiety chętniej wybierają czerwone ubrania, kiedy są gotowe do nowych spotkań.

Kobiety też lubią kolor czerwony

Wiedzieliśmy też, że w drugą stronę to także działa: badanie z 2010 roku pokazało, że kobiety uważały za bardziej pociągających, bardziej uroczych i o większej randze społecznej tych mężczyzn, którzy byli ubrani na czerwono.

Pozostaje teraz tylko odwiedzieć się, czy ten apetyt mężczyzn na czerwone jest wynikiem przebiegu ewolucji, czy też może mamy tu do czynienia bardziej z kwestiami kulturowymi. Trzeba więc przeprowadzić badania na większej liczbie ochotników, z czterech stron świata, ponieważ próbka przebadana tutaj zdaje się zbyt mała, aby móc generalizować na całość populacji.

Jeżeli więc mężczyźni ze wszystkich krajów zgadzają się co do tego, że czerwony nie pozostawia ich obojętnymi, może to oznaczać, że zachowanie to jest zapisane w ich mózgach jeszcze przed narodzinami. Jeżeli każdy ma swoje preferencje, trzeba tutaj raczej obwiniać kulturę i wychowanie.

Komentarze do: Kobiety w czerwieni bardziej pociągają mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz