Szukaj

Katar: regularna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć częstość zachorowań oraz łagodzi objawy

Podziel się
Komentarze0

Regularne praktykowanie aktywności fizycznej ma zmniejszać blisko o połowę częstość pojawiania się kataru oraz osłabiać o połowę ciężar jego objawów u osób dorosłych. Takie fakty ujawniają prace badaczy amerykańskich, którzy badali przez 12 tygodni częstość pojawiania się kataru oraz nasilenie jego objawów u 1 002 osób w wieku od 18 do 85 lat.Uczestnicy musieli, uzupełniając kwestionariusz, ocenić stan swojej formy fizycznej oraz ujawnić swoją tygodniową aktywność fizyczną.

Według rezultatów, liczba dni kataru była o 43% mniejsza u ludzi, którzy praktykowali spacery, pływanie albo wszystkie inne ćwiczenia aerobikowe, pięć razy albo i więcej na tydzień (długość kataru średnio wynosiła 4,9 dnia), w porównaniu do tych, którzy oddawali się aktywności fizycznej raz (albo nawet mniej) w tygodniu (długość kataru średnio wynosiła 8,6 dnia).


Uczestnicy badania, którzy określali sami siebie jako będących w dobrej formie fizycznej, średnio byli zakatarzeni 4,4 dnia, w porównaniu od 8,2 dnia dla tych, którzy byli w gorszej kondycji fizycznej.

Symptomy, które uczestnicy badania opisywali – katar, kichanie, kaszel, łzawienie – były od 43% do 46% mniej poważne u osób, które regularnie ćwiczyły albo które stwierdzały, że są w dobrej formie, niż u tych uczestników badania, którzy byli mniej aktywni.

Korzyści wypływające z regularnego ćwiczenia mają wynikać z czasowej stymulacji układu odpornościowego. Każdy okres aktywności fizycznej wywołuje krążenie neutrofili oraz immunoglobulin we krwi, komórek, które pomagają w kontroli oraz w obronie organizmu przeciwko wirusom, które leżą u źródła kataru i jego objawów.

Zresztą, należy także zauważyć, że przetrenowanie ma raczej odwrotny efekt. Osoby, które ćwiczą w nadmiarze, mają być bardziej narażone na katar i na grypę.

Komentarze do: Katar: regularna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć częstość zachorowań oraz łagodzi objawy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz