Szukaj

Domowe sposoby na kichanie

Podziel się
Komentarze0

Kichanie jest czynnością psychofizyczną, która zdarza się każdemu. Polega ona na tym, że wnętrze nosa zostanie podrażnione przez jakiś czynnik, w następstwie czego dochodzi do niekontrolowanego wypuszczenia powietrza przez jamę nosową pod ciśnieniem.

Domowe sposoby na kichanie

Kichnięcie wiąże się nie tylko z hałasem, ale także z rozpylaniem wydzieliny z nosa, która wylatuje pod dużym ciśnieniem.

Przyczyny kichania


Istnieje wiele różnych przyczyn kichania. Najpopularniejszą z nich jest przeziębienie, przy którym kichanie jest naturalną rzeczą. Również alergicy są przyzwyczajeni do wiecznego pociągania nosem.

Główną przyczyną jest podrażnienie przewodów nosowych, co pobudza nerw "trójdzielny", biegnący przez twarz do mózgu. Impulsy z tego nerwu docierają do ośrodka oddechowego w rdzeniu, który znajduje się w górnym końcu kręgosłupa i wyzwalają impuls kichania niezależnie od tego, co spowodowało początkowe podrażnienie.

Kichanie mogą powodować również choroby takie jak przewlekłe zapalenie zatok, a nawet rak nosogardła. W przypadku podjerzenia raka należy wykonać badanie endoskopowe nosogardła.


Jak powstrzymać uciążliwe kichanie?

Na kichanie istnieją przede wszystkm sposoby naturalne i bez-lekowe. Najprostsze a zarazem najbardziej skuteczne metody na kichanie zostały przedstawione w 4 sposobach poniżej.

1. Gdy czujemy, że wkrótce dojdzie do kichnięcia wystarczy bardzo szybko i z całych sił wypuszczać oddech nosem, natomiast wdech należy wykonać ustami. Takie działanie prawie zawsze przynosi podobne efekty jak kichnięcie, ale jest ciche i nie rozpyla wydzieliny z nosa. 

2. Popularna jest również próba wstrzymania się od kichania. Polega ona na tym, że blokujemy nasz nos wewnątrz, podobnie jak podczas nurkowania. Dzięki temu często nie dochodzi wcale do kichnięcia, ale zdarza się że po kilku minutach od zablokowania kichnięcie wyrywa się nagle bez ostrzeżenia.

3. Do niepolecanych metod należy zatkanie nosa dłonią. Co prawda przyniesie ona dobre efekty, ale jest niezdrowa. Podczas kichnięcia następuje bowiem zebranie dużego ciśnienia w jamie nosowej, a w przypadku jej zatkania ciśnienie to cofa się do zatok. Takie zatkanie nosa skutkuje zwrotnym ciśnieniem do wnętrza organizmu.

4. Niektórzy za niezawodną metodę uważają kichnięcie z całej siły. Podczas jego wykonania z nosa wyleci sporo wydzieliny, jednak czasami warto posłużyć się tym sposobem, gdyż dzięki temu można przeczyścić komory nosowe, a także uniknąć kolejnego kichnięcia.

Komentarze do: Domowe sposoby na kichanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz