Szukaj

Katar u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Nieżyt nosa potocznie zwany katarem może mieć różne przyczyny. Najczęściej wywołują go wirusy, ale bywa też bakteryjny. U alergików natomiast pojawia się tzw. katar sienny. Bez względu na przyczynę objawy wyglądają podobnie. Obrzęknięta błona śluzowa produkuje duże ilości wodnistej wydzieliny. Oddychanie przez nos jest utrudnione a czasem wręcz niemożliwe. Mogą wystąpić także bóle głowy, ogólne zmęczenie i złe samopoczucie.



Czasem (zwłaszcza przy katarze alergicznym) do objawów dołącza pieczenie i łzawienie oczu.

Wprawdzie potocznie uważa się, że kataru nie trzeba leczyć jednak nie należy go lekceważyć. Zwłaszcza u dzieci do 2 roku życia i niemowląt może być on niebezpieczny, ponieważ utrudnia oddychanie. Maluch ma także problem z połykaniem i ssaniem i źle śpi. Katar może także przenieść się na uszy. U starszych dzieci nieleczony nieżyt nosa może przejść w stan przewlekły, spowodować zapalenie zatok a nawet tak poważne powikłania jak zapalenie oskrzeli i płuc.

Jak możesz dziecku pomóc?

- Przede wszystkim spróbuj zapobiegać. Chroń dziecko przed przegrzaniem jak i przed przemarznięciem. Jeśli ktoś z dorosłych jest chory dobrze by było gdyby nie stykał się z dzieckiem. Bardzo ważne jest częste mycie rąk. Tą drogą wirusy najczęściej są przenoszone do układu oddechowego.


- Niemowlaka układaj w łóżeczku na boku. To pomaga udrożnić nos i zapobiega spływaniu wydzieliny do gardła.

- Można aplikować do nosa roztwór fizjologiczny, spray wody morskiej albo kropelki (zalecone przez lekarza).

-Jeśli nadal karmisz piersią możesz zapuścić maluchowi do nosa kilka razy dziennie 1-2 krople pokarmu. Wpływa to korzystnie na proces zdrowienia, ponieważ twój pokarm zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym.

- Pomaga także odrobina maści majerankowej nałożona wokół nozdrzy. Nigdy do nosa!

- Możemy do odsączenia wydzieliny użyć gumowej gruszki albo specjalnych urządzeń.

- Jeśli dziecko jest już na tyle duże by samo wydmuchiwało nos należy dopilnować by robiło to jak najczęściej. Powinno się oczyszczać każdą dziurkę osobno. Jednoczesne oczyszczanie sprzyja dostawaniu się wydzieliny do uszu. 

- Podrażnione i wysuszone nozdrza można posmarować wazeliną lub maścią witaminową.

- Pokój dziecka powinien być przewietrzony a powietrze nawilżone.

- Podawaj dziecku dużo płynów i lekkostrawne potrawy. Warto karmić malucha owocami i warzywami zawierającymi dużo witaminy C.

- Na poduszkę dziecka można nałożyć kroplę specjalnego inhalującego olejku.

- Jeśli dziecko ma gorączkę, skarży się na bóle głowy lub jeśli katar trwa dłużej niż kilka dni, poradź się lekarza gdyż może być to początek powikłań albo objaw poważniejszej choroby.

Komentarze do: Katar u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz