Szukaj

Domowe sposoby na katar

Podziel się
Komentarze0

Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz w życiu nie męczyła się z tą dolegliwością. Wiercenie, zatkany nos, brak węchu, brak smaku, cieknąca ciecz… Są to objawy powszechne i jakże irytujące. Mówi się, że nieleczony katar trwa aż tydzień, a leczony tylko siedem dni. Ale czy faktycznie tak jest? Czy katar można tylko przeczekać?

Domowe sposoby na katar

Katar, inaczej zwany nieżytem nosa, jest zapaleniem śluzówki nosa powstałym na skutek wirusowego zakażenia drogą kropelkową. Dodatkowym czynnikiem może być również oziębienie ciała. W początkowej fazie ciecz wypływająca z nosa jest wodnista. Może towarzyszyć temu ból głowy, uczucie pełności nosa i ogólnego rozbicia. W dalszej fazie objawy są  łagodniejsze, a wydzielina bardziej gęsta.

Faktem jest, iż nie można skrócić czasu trwania kataru, gdyż zapalenie błon śluzowych nosa trwa od 5 do 7 dni. Jednakże nie można tego lekceważyć i po prostu czekać. Należy z tym walczyć, gdyż coraz więcej osób cierpi z powodu nieżytu nosa okresowo, przez cały rok.

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na kolejną paczkę Acataru, wypróbuj parę domowych sposobów. Z pewnością pomogą ulżyć Twoim cierpieniom i znieść katar nieco łagodniej, niż do tej pory. Oto kilka domowych sposobów na radzenie sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością:

1. Płukanie nosa – jest świetnym sposobem na oczyszczanie nosa, a także dobrym środkiem leczniczym w początkowej fazie przeziębienia. Do tego celu należy użyć strzykawki, gruszki gumowej, bądź dentystycznego irygatora i gorącej wody o temperaturze ok. 43,3 stopni Celsjusza lub solanki do płukania nosa. Do strzykawki nabierz gorącej wody, następnie włóż jej końcówkę do nosa, w ten sposób, aby nozdrze było całkowicie zatkane (można zacisnąć palcem, bądź końcówkę strzykawki owinąć przylepcem). Później ruchem powolnym, jednostajnym wstrzyknij płyn, w ten sposób, aby wyleciał drugim otworem nosa. Płukaj przez ok. 30 min. Jeśli metoda ta, zostanie zastosowana w ciągu pierwszych 24 godzin przeziębienia, najprawdopodobniej całkowicie zapobiegnie jego dalszemu rozwojowi. W ten sposób płukać można również gardło czy migdałki.


2. Wdychanie i inhalacja – metoda ta stosowana jest w celu udrożnienia dróg oddechowych. Inhalacja polega na wdychaniu pary z przyrządzonych naparów. Do tego celu można wykorzystać rumianek, miętę czy lipę. Głowę pochyl nad naczyniem, przykryj ją ręcznikiem i wdychaj. Poza tym pomóc sobie możesz również poprzez wdychanie chrzanu, czosnku, herbaty z majerankiem czy kropli miętowych.

3. Gorące napoje i posiłki
– pij gorące herbaty z sokiem, jedz gorące zupy, najlepiej rosół. Do potraw dodawaj czosnku, gdyż ma on działanie antybakteryjne. Warto spróbować gorącego mleka, z czosnkiem i miodem, bądź herbatę z alkoholem. Wszystko to pomaga oczyścić nos i rozrzedzić wydzielinę.

4. Gorąca kąpiel – rozgrzewa ciało, polecana przede wszystkim w fazie początkowej. Weź kąpiel z dodatkiem olejku (np. miętowego) lub zamocz same stopy w gorącej, słonej wodzie. Następnie owiń się kocem, włóż ciepłe skarpetki i odpoczywaj.

5. Okłady – np. z geranium lub olejku kamforowego również działają rozgrzewająco. Stosuj je na klatkę piersiową.

Należy pamiętać jednak, że choć domowe sposoby mogą nieco ulżyć, to nie zwalczą przyczyny, która doprowadziła do pojawienia się kataru. Kiedy trwa on zbyt długo lub pojawia się zbyt często, warto udać się do lekarza, który na podstawie rodzaju wydzieliny, będzie w stanie dopasować odpowiedni sposób leczenia. Choć nie stoi to na przeszkodzie, by i tak wziąć gorącą kąpiel i napić się herbatki z rumem.


Komentarze do: Domowe sposoby na katar

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz