Szukaj

Kabiny UV: francuscy lekarze chcą zakazać reklam z udziałem sportowców

Podziel się
Komentarze0

Francuska Akademia Medycyny sprzeciwia się reklamom, które wykorzystują sportowców do promowania kabin UV. Lekarze oceniają, iż w ten sposób tej niebezpiecznej dla zdrowia praktyce jest nadawana fałszywie zdrowa twarz. Komunikat zatytułowany „Kabiny opalające: sportowcy zakładnikami?” wyraźnie wyraża dezaprobatę i zaniepokojenie akademików bieżącą sytuacją.Akademia pisze: - Przenikając do świata sportu, tak jak niegdyś lobby tytoniowe, marketingowcy sztucznej opalenizny nadają tej praktyce pozytywny obraz młodości i dobrego zdrowia. Naszym zdaniem, tak jak w przypadku tytoniu i alkoholu, całkowity zakaz reklamy dla praktyki jednogłośnie uznawanej za niebezpieczną dla zdrowia, jest niezbędny.

Naukowcy przypominają, że opalanie w solariach znacząco podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego, czyli na wyjątkowo agresywnego raka skóry.


Francuska Akademia Medycyny przywołuje przykład agresywnej kampanii promującej salony opalania w Marsylii, w której wzięli udział francuscy pływacy. Niektórzy z nich są nawet medalistami Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012.

Akademicy alarmują: - Badanie opublikowane przez naukowców z Harvard Business School w Bostonie pokazuje, że aby sobie zrekompensować zimowy brak słońca, gracze Manchester United trzy razy w tygodniu korzystają z kabin opalających, zainstalowanych w szatni. Pomysł ten podoba się zresztą coraz większej liczbie zespołów piłkarskich, niestety.

Zdaniem uczonych, należy raczej uprzedzać sportowców na temat zaostrzonego ryzyka zachorowania na czerniaka skóry, które związane jest z długim kontaktem z promieniami UV.

Komentarze do: Kabiny UV: francuscy lekarze chcą zakazać reklam z udziałem sportowców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz