Szukaj

Jak wiele snu potrzebuje twój nastolatek? Może mniej, niż ci się wydaje

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli zmartwienie, iż twojemu nastolatkowi brak snu, nie pozwala ci zasnąć w nocy, nowe badanie pomoże ci uspokoić umysł. Raport ten pojawił się w bieżącym wydaniu Eastern Economics Journal. Eksperci zalecają co najmniej osiem godzin nieprzerwanego snu w ciągu nocy dla młodych ludzi. Ale jest to nierealne dla nastolatków, którzy są przeciążeni pracą domową, pozaszkolnymi zajęciami oraz pracą w niepełnym wymiarze godzin. A przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.Nie bez znaczenia jest również fakt przesiadywania przed komputerem i stałego aktualizowania statusu na Facebooku oraz ciągłego wysyłania SMS do przyjaciół.

W rzeczywistości, jeżeli standaryzowany test wydolności jest jakąkolwiek wskazówką, można powiedzieć, że szestnastolatek radzi sobie równie dobrze po siedmiogodzinnej nocy snu, jak stwierdzają ostatnio badacze na podstawie nowych badań.

Eric Eide i Mark Showalter, ekonomiści z uniwersytetu Brigham Young University posłużyli się reprezentatywną dla całego narodu grupą uczniów i studenów (1 724 osoby), porównując wyniki standaryzowanych testów dla nastolatków i dla dzieci z ilością snu, o której uczestnicy badania donosili.

Jeżeli chodzi o starszych nastolatków, siedem godzin snu jest wystarczające. Optymalna ilość godzin snu dla dwunastolatka była wyższa, około osiem godzin. Dziesięciolatek radził sobie najlepiej po dziewięciogodzinnym śnie.


Jeżeli więc wydaje ci się, że twoje dziecko nie śpi tyle, ile trzeba, być może wcale nie musisz martwić się aż tak bardzo, mówi Mark Showalter, o ile nie dzieje się tak na regularnej stopie.

Oczywiście, istnieją naukowe dowody na to, że ekstremalny brak snu albo nadmierna ilość snu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dodają jeszcze naukowcy z Brigham Young University.

Mark Showalter uważa, że obecne zalecenia są oparte na ankietach przeprowadzonych na nastolatkach w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Nastolatki były sprowadzane do laboratorium na kilka dni w ciągu roku, przez trzy lata, i powiedziano im, żeby spały tak długo, jak mają na to ochotę.

A każdy rodzic nastolatka wie, że „śpij tak długo, jak masz na to ochotę” niekoniecznie odpowiada rzeczywistemu zapotrzebowaniu na sen. Nie mogliśmy znaleźć naukowych empirycznych dowodów na zasadność tych powszechnych zaleceń, mówi Mark Showalter.

Tego zdania są również zresztą badacze australijscy, którzy opublikowali artykuł na ten temat w zeszłym tygodniu, w naukowym przeglądzie Pediatrics. Naukowcy ci stwierdzili, iż „nieważne jak długo dzieci śpią, zawsze będziemy twierdzić, że powinny spać dłużej”.

A co z badaniami, które sugerują, że uczniowe są bardziej czujni na zajęciach, które zaczynają się w późnych godzinach porannych? Może to mieć wiele wspólnego z tym, jak wcześnie nastolatki chodzą spać, mówi Mark Showalter, o wiele więcej niż totalna ilość czasu spędzonego w łóżku.

Komentarze do: Jak wiele snu potrzebuje twój nastolatek? Może mniej, niż ci się wydaje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz