Szukaj

Jak długo powinien trwać kaszel? Dłużej niż ci się wydaje

Podziel się
Komentarze3

Gdy masz kaszel, ile dni należy spodziewać się, że będzie cię męczył? Naukowcy z University of Georgia w Athens odkryli, że nasze oczekiwania co do długości trwania kaszlu nie pasują do rzeczywistości, i ten brak wiedzy może wyjaśnić, dlaczego tak wielu ludzi idzie do lekarza by poprosić o antybiotyki, gdy mają kaszel. Naukowcy przyjrzeli się danym w 19 badaniach, które obejmowały od 23 do 1230 osób każde, aby dowiedzieć się, jak długo trwał ostry kaszel u chorych z ostrym zapaleniem oskrzeli – które uważane było często przez ludzi za nieżyt dróg oddechowych (w przeciwieństwie do kataru, w których objawy są głównie nosowe).Odkryto w badaniach, że średni czas trwania kaszlu u ludzi to 17,8 dnia.

Potem przebadano prawie 500 dorosłych, aby dowiedzieć się, czy ich oczekiwania co do długości trwania kaszlu współgrają z danymi klinicznymi.

W ankiecie pytano 500 mieszkańców Georgii, wieku 18 lat i starszych: "Załóżmy, że zachorowałeś i głównym objawem jest kaszel. Wykrztuszasz żółty śluz i masz lekką gorączkę. Nie bierzesz żadnych leków na kaszel. Jak myślisz: ile upłynie czasu od momentu, gdy po raz pierwszy poczujesz się chory do czasu, gdy będziesz czuł się dobrze i kaszel minie?"

Autor badania, Mark Ebell, MD, profesor nadzwyczajny w College of Public Health na uniwersytecie, mówi, że większość badanych uważa, iż kaszel powinien trwać średnio od siedmiu do dziewięciu dni.

"Wiedziałem, że zapalenie oskrzeli często może trwać kilka tygodni, ale chciałem sprawdzić, czy to tylko moje wrażenie czy jest to prawda", mówi dr Ebell. "Teraz mamy całkiem dobre dowody na to, że oczekiwania pacjentów a dane kliniczne nie zgadzają się ze sobą w rzeczywistości, więc musimy robić więcej, aby informować pacjentów o tym, czego mogą się spodziewać podczas niedrożności dróg oddechowych."

Ebell twierdzi, że często w swojej praktyce widzi pacjentów, którzy jeśli nie czują się lepiej w trakcie zapalenia oskrzeli po 4 lub 5 dniach, uważają, że jest im potrzebny antybiotyk.


Spośród wszystkich ludzi idących na wizytę do doktora z powodu kaszlu czy przeziębienia, 60% lub nawet więcej dostanie antybiotyk, podczas gdy tylko mały procent tak naprawdę potrzebuje tego w tej sytuacji.

Wady antybiotyków

Oczywiście, niektórzy ludzie z nieżytem dróg oddechowych lub kaszlem powinni szukać pomocy lekarza: ci, którzy są przewlekle chorzy, osoby starsze, bardzo młodzi lub pacjenci, którzy maja duszności bądź kaszlą krwią. Jednakże większość ludzi nie pasuje do tych kategorii i może przetrwać chorobę, przeczekać, aż kaszel sam minie i obyć się bez antybiotyków.


Istnieje wiele minusów zażywania antybiotyków. Jednym z głównych powodów, dla których lekarze martwią się nadmierną ilością przepisywanych recept na antybiotyki jest to, że dana bakteria staje się z czasem odporna na dostępne leki, a to może być niebezpieczne dla tych, którzy zaczynają chorować na zapalenie płuc lub inne poważne infekcje i bardzo potrzebują tych farmaceutyków.

Innym powodem są nieprzyjemne skutki uboczne. U około 10 do 20 procent osób, które przyjmują antybiotyki, może wystąpić biegunka, nudności lub wymioty, a w niektórych przypadkach występuje tak ciężka biegunka, że może ona zagrażać życiu i prowadzić do hospitalizacji.

Dochodzi także koszt antybiotyków. Wizyta u lekarza i kupowanie antybiotyków są dużo bardziej kosztowne i czasochłonne niż po prostu wyjście do najbliższej apteki po leki na kaszel bez recepty.

Badanie to zostało opublikowane w Annals of Family Medicine.

Chociaż wiele odmian kaszlu może być leczona lekami bez recepty, a mama radzi, aby podczas choroby odpoczywać i pić dużo płynów, czasem kaszel jest objawem czegoś poważniejszego niż przeziębienie.

Powinieneś udać się do lekarza, jeśli: podczas kaszlu występuje także ból w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszności, wyksztuszasz krew lub żółty bądź zielony śluz, masz wysoką gorączkę, jeśli straciłeś na wadze lub gdy pocisz się w nocy.

Kaszel, który utrzymuje się ponad osiem tygodni, jest uważany za przewlekły i może być związany z chorobą refluksową przełyku, przewlekłą obstrukcyjną choroba płuc, astmą, alergiami, paleniem papierosów, a w rzadkich przypadkach nawet rakiem płuc.

Komentarze do: Jak długo powinien trwać kaszel? Dłużej niż ci się wydaje (3)

alicja123
alicja123 07-12-2015 23:55

Co na kaszel?

3

jak można zaradzić kaszlowi domowymi sposobami, żeby nie musieć iść do lekarza :/?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze