Szukaj

Inteligentny nóż chirurgiczny “wywącha” tkankę nowotworową!

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Imperial College w Londynie opracowali inteligentny nóż chirurgiczny, który błyskawicznie wykrywa, czy tkanka, która jest właśnie wycinana, to tkanka nowotworowa czy nie. Dzięki temu urządzeniu operacje chirurgiczne w przyszłości będą bardziej skuteczne i dokładniejsze.Chirurdzy w trakcie operacji często nie są w stanie określić „na oko” gdzie kończy się tkanka guza, a gdzie zaczyna tkanka zdrowa, dlatego równie często po operacji jakaś część guza pozostaje w ciele.

Na przykład 20% pacjentek z rakiem piersi, które przeszły lumpektomię, potrzebuje drugiej operacji.

Nowy nóż – iKnife - to ostrze, które przecina tkankę posługując się ciepłem oraz spektrometrią masową w celu analizy chemicznej. Eksperyment udowodnił, że nóż ten jest nawet w stanie odróżnić mięso wołowe od końskiego.

Do pierwszego testu skuteczności iKnife u ludzi, pobrano próbki od 91 pacjentów. Urządzenie osiągnęło 100% dokładności w wykrywaniu tkanki nowotworowej.


Aktualnie usunięta tkanka jest odsyłana do laboratorium, podczas gdy pacjent pozostaje pod znieczuleniem ogólnym. Taki test zajmuje jednak ok. 30 minut. Natomiast iKnife dostarcza właściwych informacji w ciągu zaledwie 3 sekund.

Jak to jest możliwe? Nóż analizuje biologiczne informacje pobrane ze wypalonej w trakcie operacji tkanki i porównuje dane z tymi, które znajdują się w bazie biologicznych „odcisków palców” guzów i zdrowych tkanek.

Dr Zoltan Takats z Imperial College jest jednym z twórców urządzenia. Mówi: - Planujemy przetestować je w grupie 1000 – 1500 pacjentów z różnymi postaciami raka.

Prace te zajmą ok. 3 lata i dopiero wtedy wynalazcy iKnife – o ile urządzenie się sprawdzi – wystąpią do władz regulacyjnych po zatwierdzenie.

Dr Takats dodaje jeszcze, że iKnife może znaleźć zastosowanie także poza onkologią. Jest bowiem w stanie identyfikować tkankę, do której nie dociera wystarczająca ilość krwi, a także typy bakterii obecne w tkance.

Komentarze do: Inteligentny nóż chirurgiczny “wywącha” tkankę nowotworową!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz