Szukaj

Illinois: presja społeczna i dyskryminacja rasowa, czyli dwa czynniki, które szkodzą jakości snu

Podziel się
Komentarze0

Dyskryminacja rasowa oraz presja społeczna, aby być szczupłym, szkodzą jakości snu, jak pokazują dwa noweg badania. Rezultaty tych prac badawczych zostały zaprezentowane na corocznej konferencji Associated Professional Sleep Societies w Darien, w Stanach Zjednoczonych.


Pierwsze badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z University of North Texas. Pokazuje ono, że ciśnienie na to, żeby być szczupłym, wywierane przez bliskich i przez media na osoby nastoletnie, może o 4,5% skracać godziny snu.

Dotyka to jednakże jedynie dziewcząt białych, a sen młodych Afroamerykanek oraz dziewcząt pochodzenia latynoskiego nie wydaje się być dotknięty tym zjawiskiem.


Odkrycie to jest bardzo ważne, ponieważ stanowi ono pierwszy etap w zrozumieniu fenomenu presji socjalnej na wagę nastolatków, wyjaśnia główna autorka badania, pani Katherine Marczyk.

Drugie badanie, przeprowadzone przez Centrum Snu Uniwersytetu w Pennsylwanii, pokazuje, że ci ludzie, którzy są ofiarami dyskryminacji rasowej, mogą ucierpieć z powodu braku snu. Dotyka to zarówno białych jak i czarnych, kobiet i mężczyzn, bogatych i biednych.

Badacze jednakże stwierdzili, że brak snu osiąga punkt kulminacyjny 61% u osób cierpiących na depresję, albo żyjących w trudnych warunkach ekonomicznych.

Około 7090 osób uczestniczło w tym badaniu; a około 790 w badaniu pierwszym.

Komentarze do: Illinois: presja społeczna i dyskryminacja rasowa, czyli dwa czynniki, które szkodzą jakości snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz