Szukaj

Enzym antywirusowy przyczynia się do wielu postaci raka

Podziel się
Komentarze0

Badanie University of Minnesota, opublikowane w Nature Genetics, informuje o odkryciu ludzkiego enzymu antywirusowego, który powoduje powstawanie mutacji DNA prowadzących do wielu postaci nowotworów. Naukowcy już wcześniej wykazali, iż enzym APOBEC3B jest odpowiedzialny za ponad połowę przypadków raka piersi.Enzym ten należy do rodziny protein antywirusowych, które dr Reuben Harris, profesor na College of Biological Science, bada od ponad dekady.

Profesor mówi: - Nasze odkrycie jest ekscytujące, ponieważ pokazuje, że pojedynczy enzym jest jedym z najlepiej znanych czynników przyczyniających się do mutacji nowotworowych. Być może jego działanie jest nawet większe niż działanie promieniowania UV słonecznego i substancji chemicznych w papierosach.

W obecnym badaniu prof. Harris z zespołem przeanalizowali próbki 19 różnych postaci nowotworów na obecność APOBEC3B i 10 powiązanych protein.


Okazało się, że poziomy enzymu były znacząco większe w 6 typach nowotworów: pęcherza, piersi, szyjki macicy, 2 postaciach raka płuc oraz głowy i szyi.

Poza tym poziomy tego enzymu, które generalnie są niskie w większości zdrowych tkanek, były wysokie w wielu innych typach raka.

Prof. Harris podsumowuje: - Odkrycia te są dość zaskakujące, ponieważ APOBEC3B jest produkowany przez układ odpornościowy po to, by chronił komórki ludzkiego organizmu przed wirusem HIV, a nie po to, by uszkadzał nasze własne DNA.

Wiemy już, że światło słoneczne i chemiczne substancje kancerogenne mogą wywołać mutacje DNA, a te mutacje są niezbędne dla rozwoju nowotworów. Odkrycie prof. Harrisa jest pierwszym, które udowadnia, że ludzki enzym jest główną przyczyną mutacji nowotworowych.

Naukowiec wierzy, że APOBEC3B to obosieczny miecz biologiczny, który chroni niektóre komórki przed HIV i innymi wirusami, a także wywołuje mutacje powodujące powstawanie raka w innych komórkach.

Prof. Harris ma nadzieję, iż znajdzie sposób na zablokowanie mutującego działania enzymu, na obraz kremów przeciwsłonecznych chroniących przed czerniakiem złośliwym.

Komentarze do: Enzym antywirusowy przyczynia się do wielu postaci raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz