Szukaj

Dlaczego na starość ślepniemy?

Podziel się
Komentarze0

Mimo iż młode osoby mają w dzisiejszych czasach lepszy wzrok, problemy z oczami nadal pogłębiają się z wiekiem, uniemożliwiając tym samym np. czytanie. Psychologowie z University of Leicester twierdzą, że im jesteśmy starsi, tym trudniejsze staje się czytanie."Uważamy, że dojrzałe osoby posiadają inną strategię czytania niż młodsze" - twierdzi naukowiec dr Kevin Patterson. „O wiele częściej interpretują słowa całościowo, skupiają się na kształcie poszczególnych wyrazów" – dodaje.

Zdolność widzenia może być podzielona na wiele częstotliwości, od niskiej (która pomaga określić ogólny kształt słów), do wysokiej (związanej z pojedynczymi literami).

Naukowcy przeprowadzili test na 64 osobach, w tym - 32 młodych (między 18 a 30 rokiem życia) i 32 starszych (65 lat i więcej), aby zobaczyć, jaką ta częstotliwość odgrywa rolę podczas czytania.


Naukowiec wyjaśnia, że w swych badaniach wykorzystywał metodę zwaną „eye-tracking” (tzw. śledzenie oczu), w której rejestrował ruchy gałek ocznych uczestnika eksperymentu. Podczas niego zmieniano też format tekstu – np. podczas jednego badania tekst był rozmyty, a podczas innego wyostrzano jego obraz.

Osoby bardziej wiekowe cechuje spadek wrażliwości wizualnej. Głównie dotyczy to postrzegania szczegółów. Przyczyna tkwi w zmianach w transmisji neuronów, które następują wraz z wiekiem. Osoby starsze mniej koncentrują się na drobnych szczegółach podczas czytania, ale to nie przeszkadza im w zrozumieniu tekstu.

Osoby starsze i te młodsze widzą tekst w różny sposób, lecz interpretują go dokładnie tak samo – obie grupy nie miały problemu z udzieleniem odpowiedzi na zadane im pytania.red. Justyna Dykas

Komentarze do: Dlaczego na starość ślepniemy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz