Szukaj

Dlaczego cieknie nam z nosa kiedy płaczemy?

Podziel się
Komentarze0

Kiedy płaczemy (z bólu, ze smutku, a nawet z radości) łzy płyną po naszej twarzy... ale z naszego nosa również zaczyna ciec! Dlaczego? Łzy, które składają się z płynu łzowego (słona woda, zawierająca również ciała tłuste oraz proteiny), są produkowane przez gruczoły łzowe, umieszczone w górze oka.W rzeczywistości, gruczoły te są cały czas aktywne, aby zapewnić nawilżający film na gałce oka oraz aby je chronić przed kurzem.

Ale ich produkcja jest na tyle słaba, żeby ten płyn, rozprowadzany przez powieki, pozostawał na gałce ocznej oraz wyparowywał, zanim zdążyłby wypłynąć z oka. Ilość produkowanych łez jest zresztą bardzo silnie kontrolowana, w zależności od warunków środowiska: produkujemy więc więcej łez w miejscu suchym (gdzie płyn ulatania się szybciej) niż w środowisku wilgotnym.


Zbyt dużo łez!

Kiedy płaczemy, płyn łzowy jest produkowany w o wiele większych ilościach. Część łez się ulatania, część ześlizguje się po policzku... a ostatnia część akumuluje się, poprzez kanały łzowe (usytuowane w wewnętrznym kąciku oka), w woreczku łzowym. Kiedy ten jest pełny, płyn łzowy wypływa przez przewód nosowo-łzowy, znajdujący się na wyższym poziomie nosa. Łzy, które zabrały ze sobą cały pył z oka, mogą wtedy zostać ewakuowane przez gardło, ale przede wszystki przez nos, gdzie mieszają się ze śluzem nosowym. W efekcie, wypływają one przez nos. Chusteczki są więc niezbędne!

Komentarze do: Dlaczego cieknie nam z nosa kiedy płaczemy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz