Szukaj

Dla swojego zdrowia, ruszaj się

Podziel się
Komentarze0

Światowa Organizacja Zdrowia wypowiedziała wojnę siedzącemu trybowi życia. Dlatego, przypominamy, trzydzieści minut dziennie aktywności fizycznej to sprawa absolutnie konieczna. Ale, w skali całej planety, ośmiu dorosłych na dziesięciu jest poniżej tego progu...Każdego roku, na całej planecie, siedzący tryb życia zabija dwa miliony osób. Dwa miliony zgonów z powodu chorób serca oraz układu krążenia, z powodu otyłości albo cukrzycy. Z prostego powodu – brak aktywności fizycznej. Jeśli niczego nie zrobimy, społeczeństwa XXI wieku będą musiały się zmierzyć ze straszliwymi epidemiami chorób niezakaźnych, w większej części związanych z naszym niezdrowym stylem życia!

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że umiarkowana aktywność fizyczna pozostaje jedną z najlepszych metod, aby pozostać w dobrym zdrowiu. Albowiem, aktywność poprawia krążenie krwi, chroni nasze arterie, obniża ciśnienie tętnicze oraz wzmacnia układ oddechowy. Jest ona niezbędna w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, a także, co jest naturalne samo w sobie, w profilaktyce nadciśnienia tętniczego.

Ponieważ nasze drogie serce jest mięśniem, to tak jak każdy inny mięsień, pozbawiony treningu, powoli traci swoją zdolność do skurczania się. W efekcie zaczyna wysyłać coraz mniej krwi do całego ciała. Co oznacza mniej tlenu dostarczanego do mięśni i do organów. Serce więc musi zrekompensować te braki zwiększając częstotliwość skurczów. Rezultatem jest szybsze męczenie się serca. Do tego stopnia, iż można powiedzieć, że brak regularnej aktywności fizycznej aż trzykrotnie zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób serca oraz układu krążenia.

Jak uważa Światowa Organizacja Zdrowia, każdy z nas powinien poświęcić conajmniej 30 minut dziennie na aktywność fizyczną. Trzydzieści minut, tylko tyle. A każdy z nas jest z całą pewnością w stanie tyle wygospodarować, wliczając w to także tych, którzy raczej nie są „uzależnieni” od sportu. A jest to sprawa podstawowa.

Wystarczy się ruszać...

Ponieważ termin aktywność fizyczna oznacza każdy ruch, który daje okazję, aby spalić kalorie. Prosty fakt zwykłego ruszania się, podsumowując! Chodzi więc o maszerowanie szybkim krokiem, o taniec, o pracę w ogrodzie, o robienie porządków w domu, czy też o zwykłe wchodzenie po schodach, to wszystko jest aktywnością fizyczną… Definicja ta jest napradę bardzo pojemna. Ale na skalę światową, między 60% i 85% osób dorosłych nie jest aktywnych na tyle, żeby zachować swoje zdrowie w dobrym stanie.

Jak uważa Hamadi Benaziza, odpowiedzialny za aktywność fizyczną na łonie departamentu chorób niezakaźnych oraz promocji zdrowia w Światowej Organizacji Zdrowia, sytuacja dzieci jest również bardzo krytyczna. Ponieważ dla dziecka, które nie uprawia żadnego sportu, istnieją wszelkie możliwe przesłanki, żeby obawiać się, iż wyrośnie z niego prowadzący siedzący tryb życia dorosły. Ze wszystkim dolegliwościami, które temu towarzyszą: wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca...


Siedzący tryb życia dotyczy coraz większej liczby dzieci. A szczególnie tych, które mieszkają w wielkich miastach. Uprawiają one mniej sportu, bardzo częstu z powodu ogromnego ruchu samochodowego, z powodu braku terenów zielonych, chodników, ścieżek dla rowerzystów, a także wszelkich możliwych struktur o przeznaczeniu sportowym. Nie można również zapomnieć o zanieczyszczeniach.

Rezultat: w większości krajów, krzywa przedstawiająca czas spędzany przez dzieci przed ekranem telewizora albo komputera, rośnie dokładnie tak samo, jak krzywa przedstawiająca poziom nadwagi i otyłości! Ciesząc się swoją nieaktywnością, zakopując się w swoich mięciutkich fotelach, dzieci przegryzają przekąski, chipsy, słodycze... Oto dlaczego, w przeciągu dwudziestu lat, liczba dzieci cierpiących na otyłość wzrosła ponad dwukrotnie w wielu krajach, na przykład we Francji.

Jak podaje francuski instytu INSERM, jeśli otyłość pojawia się u dziecka przed okresem dojrzewania, to ryzyko, iż takie dziecko pozostanie otyłe w wieku dorosłym, wynosi od 20% do 50%. A to samo ryzyko może podnieść się aż do 70%, kiedy otyłość pojawia się po okresie dojrzewania.

Aby aktywność fizyczna była w pełni korzystna, powinna ona być dokładnie zintegrowana ze zdrowym stylem życia: a więc, przede wszystkim stawiamy na zrównoważone odżywianie, bardzo ograniczoną konsumpcję alkoholu oraz na niepalenie. Ponieważ to, co uda nam się wygrać będą aktywnym, bardzo łatwo możemy zniszczyć paląc papierosy, uważa Hamadi Benaziza.

Prawdziwy koktajl Mołotowa: złe odżywianie, bezczynność, papierosy

To przyczyna 80% przedwczesnych zgonów związanych z chorobą wieńcową. W sumie, jak się okazuje, można uniknąć jednego nowotworu na trzy, dzięki zdrowemu odżywianiu, dzięki utrzymywaniu zdrowej wagi, a także dzięki minimalnej ilości ćwiczeń fizycznych.

W krajach tak daleko od siebie położonych jak Chiny, Finlandia albo Stany Zjednoczone, kilka badań już wykazało, że nawet lekka zmiana w stylu życia może wystarczyć, aby zapobiec 60% przypadków cukrzycy typu 2.


Ale to nie wszystko. Ponieważ ćwiczenia fizyczne opóźniają również starzenie. A przede wszystkim, pojawienie się osteoporozy, która atakuje jedna kobietę na trzy, po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia.

A ludzie starsi?

Jeśli natomiast chodzi o naszych drogich seniorów, to aktywność fizyczna, przystosowana do ich wieku i możliwości, pozwala również zapobiegać ... upadkom, a przynajmniej zmniejszyć ich częstość. Generalnie rzecz ujmując, to dobra mobilność może przynieść seniorom same korzyści, jedynie.

Przykład? Zacznijmy od wzrostu siły mięśniowej, a także od poprawy zmysłu równowagi. Wymieńmy jeszcze większą swobodę ruchów, którą zapewniają stawy, które są po prostu w lepszym stanie. Krótko mówiąc, ogólna poprawa koordynacji motorycznej. Nie wymieniając tutaj jeszcze innych zalet aktywności fizycznej, takich jak spadek nadciśnienia tętniczego, spadek poziomu złego cholersterol LDL oraz utrata zbędnych kilogramów...

Szybki spacer, zajęcia w ogrodzie, przejażdżki rowerowe, pływanie, gimnastykowanie się, nawet taniec albo porządki w domu: to wszystko to bardzo proste aktywności, które łatwo wykonać. I które wszystkie są korzystne.

Niezależnie więc od twojego wieku i od twojej kondycji fizycznej, zapamiętaj, że zachowanie dobrej formy albo powrót do dobrej formy, nie ma nic wspólnego z zawodami sportowymi. Nie zapomnij również, że umiarkowana i regularna aktywność fizyczna jest zawsze lepsza niż aktywność uprawiana nieregularnie i intensywnie.

Jeśli więc nigdy nie uprawiasz żadnej aktywności fizycznej, albo jeśli chcesz na nowo zająć się sportem, najpierw skieruj się po opinię do swojego lekarza, który sprawdzi twoją kondycję fizyczną. W zależności od swoich obserwacji, stwierdzi on, jaki typ sportu i jaki poziom treningu jest najlepszy dla ciebie.

Jeśli więc tak naprawdę nie jesteś za bardzo przekonana/y do uprawiania sportowej aktywności fizycznej, albo na powrót do niej, Hamadi Benaziza podpowiada ci, w jaki sposób możesz sobie poradzić z włączeniem do swojego planu dnia tych niezbędnych trzydziestu minut aktywności dziennie, której twoje ciało tak bardzo potrzebuje.

Przede wszystkim, nie ma takiej potrzeby, żeby to było 30 minut za jednym razem. Sam spacer jest bowiem bardzo korzystny. Zmuś się więc, żeby nie korzystać z samochodu, jeśli masz krótką odległość przed sobą. Jeśli natomiast korzystasz z publicznego transportu, wysiądź z autobusu jeden albo dwa przystanki przez swoim miejscem przeznaczenia. A także, nie wahaj się porzucić windę i wybierać schody. Wchodzenie na piąte piętro dwa albo trzy razy dziennie jest bardzo dobre dla serca...

A w końcu, nie zapomnij również o tym, że aktywność fizyczna jest również dobra dla ... głowy. Liczne prace naukowe wykazały już zresztą, że działa ona dobrze w przypadku depresji, stresu, poczucia odizolowania...

I w końcu ostatnia sprawa, co wcale nie oznacza, iż jest ona mniej ważna: aktywność sportowa zmniejsza poziom agresji u młodych ludzi. Pozwala również zapobiegać nikotynizmowi, a także, generalnie pozwala ona zredukować liczbę zachowań ryzykownych. Jak na przykład, seks bez zabezpieczenia albo zażywanie narkotyków. Naprawdę!

Krótko rzecz ujmując, aktywność fizyczna, jeśli jest praktykowana z umiarkowaniem, ale regularnie, to tylko i wyłącznie korzyści. A więc, nie zapomnijcie, że dla własnego zdrowia, musimy zacząć się ruszać!

Komentarze do: Dla swojego zdrowia, ruszaj się

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz