Szukaj

Dieta wysokotłuszczowa może zwiększyć ryzyko występowania raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Według nowych badań, opublikowanych w Journal of the National Cancer Institute, wysokie i nasycone tłuszcze zwiększają ryzyko wystąpienia estrogenu receptora ujemnego i progesteronu receptora dodatniego (ER +PR +) raka piersi (BC) oraz chorób związanych ze wzrostem czynnika nadmiernej produkcji 2 receptora ujemnego (HER2-).

Opublikowane dane z badań epidemiologicznych i kliniczno – kontrolnych, dotyczących związku między spożyciem tłuszczu i wysokim ryzykiem zachorowań na raka piersi były sprzeczne, a przyczynami tego mogły być trudności w uzyskaniu dokładnych informacji na temat spożycia tłuszczu oraz ograniczona jednorodność geograficzna spożycia, z którego pochodzą badane grupy.

Sabina Sieri, Ph.D. z Zakładu Epidemiologii i Prewencji, Departamentu Medycyny Prewencyjnej w Fondazione IRCCS w Mediolanie, we Włoszech oraz jej współpracownicy, analizowali i obserwowali prospektywnie raka piersi z danych badania EPIC od ponad jedenastu tysięcy pacjentów, kontynuowane przez ponad jedenaście lat.  Grupy EPIC składały się z 337.327 kobiet, żyjących w dziesięciu różnych krajach europejskich, co stworzyło niejednorodne grupy, zarówno w zakresie geografii żywieniowej, dotyczącej spożycia tłuszczy w diecie, jak i pod względem podtypu molekularnego.

Do skorygowania danych kwestionariuszy diety i zawartych w niej błędach pomiarowych, skalibrowano dane w standardowych dwudziestoczterogodzinnych wywiadach, dotyczących wspomnianej diety na 8% losowo wybranych próbek.

Zdrowsze odżywianie - niskotłuszczowe

Autorzy przedstawili raport wysokiego spożycia tłuszczów nasyconych i produktów wysokotłuszczowych, który powiązali z podwyższonym ryzykiem występowania ER + PR + BC, a także nadmierna produkcją receptora HER2-.

Oto wnioski: „Dieta wysokotłuszczowa zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi, co najlepiej widać w przypadku spożycia tłuszczów nasyconych, które powodują wzrost receptorów dodatnich chorób, co sugeruje udział tłuszczów nasyconych w etiologii receptora dodatniego BC.”

Agata Sugak

Komentarze do: Dieta wysokotłuszczowa może zwiększyć ryzyko występowania raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz