Szukaj

Czy kąpiele w lodowatej wodzie naprawdę zapobiegają bólom mięśniowym?

Podziel się
Komentarze0

Porządny zimny prysznic po ćwiczeniach fizycznych może zapobiec bólom i zmęczeniu mięśni. Tak uważamy. Ale nowe spojrzenie na stare badania pokazuje nam, że niewiele wiemy na temat skutków ubocznych takiej kąpieli, ani nawet na temat tego, jak długo trzeba zostać w wodzie.Generalnie, badacze mówią, że istnieje bardzo niewiele dobrych jakościowo badań na temat tak zwanej krioterapii. Jest to dość dziwne, ponieważ terapia ta jest popularna pośród ludzi, którzy stosują ją w celu zapobiegania albo redukowania bólów mięśniowych po ćwiczeniach fizycznych.

Jest to typowa interwencja w medycynie sportowej, zarówno na scenie elitarnej, jak i zawodowej, mówi Chris Bleakley, główny autor badania oraz naukowiec na uniwersytecie University of Ulster w Irlandii Północnej.

Chris Bleakley oraz jego koledzy zebrali istniejące dane na temat 366 osób z 17 badań do swojego raportu, który został opublikowany w Cochrane Library. Cochrane Library jest publikacją Cochrane Collaboration, która jest międzynarodową organizacją oceniającą badania medyczne.

Naukowcy odkryli, że większość z tych badań na ten temat przyjrzała się jedynie garstce sportowców. Dodatkowo, były one kiepsko opisane. Brak danych oznacza, że naukowcy byli w stanie wyciągnąć znaczący wniosek jedynie z 14 badań, które porównywały kąpiele w zimnej wodzie z nie robieniem niczego albo po prostu z odpoczynkiem.

W badaniach, naukowcy prosili uczestników o wzięcie zimnej kąpieli (około 10 stopni Celsjusza do 15,5 stopni Celsjusza) po ćwiczeniach. Uczestnicy pozostawali w kąpieli przez 5 – 24 minuty.


W sumie, kąpiele uśmierzały zmęczenie, które sportowcy odczuwali w ciągu kolejnych 4 dni, średnio o 15% do 20%, jak mówi Chris Bleakley.

Dodatkowo, jak podkreśla badacz, ludzie powinni wiedzieć, że poprawa dotyczyła jedynie zmęczenia mięśni. Nie oznacza to w ogóle, że mięśnie jakimś cudownym sposobem stały się nagle silniejsze.

Jest to oczywiście bardzo subiektywne poczucie zmniejszego zmęczenia. I nawet jeśli całość badań faktycznie donosi o pewnej poprawie, go jednakże badacze nie są w stanie posunąć się do zalecania zimnych kąpieli zamiast standardowych metod leczenia.

Jeżeli potrzebujesz prostej recepty, takowej na dzień dzisiejszy nie ma, mówi doktor Thomas Best, współdyrektor wydziału medycyny sportowej na uniwersytecie Ohio State University Sports Medicine, który nie był związany z tymi badaniami.

Doktor Thomas Best stwierdza jeszcze, że nowy raport nie odpowiada na pytanie, jak często sportowcy powinni stosować taką terapię, ani jak długo powinni pozostwać w zimnej wodzie, ani też jak długo powinni odczekać po ćwiczeniach, zanim wskoczą do lodowatej kąpieli.

Jak dodaje jeszcze specjalista, sportowcy powinni się zastanowić, zanim dojdą do wniosku, że może być to dobry pomysł. Większość z tych badań została przeprowadzona na dość elitarnych sportowcach. Tak więc, ich fizjologiczne rezerwy mogą być o wiele większe niż rezerwy u zwykłych ludzi.

Uważam, że powinniśmy być ostrożni i nie generalizować tych wyników na każdego z nas, podsumowuje doktor Thomas Best. 

Chris Bleakley dodaje jeszcze, że muszą istnieć inne terapie, które podziałają równie dobrze, ale nie ma dość dowodów, żeby je porównać. Naukowiec wspomina tutaj o masażu, rozciąganiu oraz o regularnym zanurzaniu w wodzie.

Istnieje wiele innych technik regeneracyjnych, które prawdopodobnie nie są aż tak nieprzyjemne jak kąpiel w zimnej wodzie, mówi doktor Thomas Best. 

Długoterminowe efekty zanurzania się i wynurzania z wody lodowato zimnej nie są również dobrze znane. Uważam, że w dalszym ciągu powinniśmy być ostrożni, przede wszystkim na arenie sportowej, gdzie mantrą jest „nie ma bólu, nie ma efektów”, podsumowuje Chris Bleakley.

Komentarze do: Czy kąpiele w lodowatej wodzie naprawdę zapobiegają bólom mięśniowym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz