Szukaj

Czy długość ramion powoduje, że kobiety szybciej potrzebują okularów do czytania?

Podziel się
Komentarze0

Liczne badania wykazują, ze kobiety potrzebują okularów do czytania wcześniej niż mężczyźni. Według najnowszych wyników badań opublikowanych w Investigative Ophthalmology & Visual Science, powodem takiego stanu rzeczy nie jest różna dla obu płci zdolność skupienia oka, ale czynniki takie jak długość ramion czy preferowana odległość od czytanego materiału.Badacze dostarczyli nowych dowodów dla poparcia takiej teorii, przeprowadzając serię badań porównujących rozwój i poziom dalekowzroczności starczej – opisywanej powszechnie jako utrata bliskiego widzenia, która pojawia się z wiekiem – u kobiet i mężczyzn.

Następnie przeanalizowali oni jakie różnice mogą występować między rozwojem tej choroby u kobiet i mężczyzn.

Rezultaty badań nie wskazały żadnych znaczących różnic dotyczących zdolności oka do skupienia się na konkretnym obiekcie pomiędzy obiema płciami.


Niemniej jednak ogólna analiza wykazała, że kobiety potrzebują silniejszych okularów korekcyjnych niż mężczyźni w tym samym wieku. Według naukowców wynika to z faktu, że preferują one krótszy dystans czytania i mają krótsze ramiona, przez co trzymają czytany materiał bliżej oczu niż mężczyźni.

„Odkrycia te mogą wpłynąć na okulistykę na wiele sposobów” – mówi dr Hickenbotham.

„Odkrycie to rewoluzjonizuje program korekcji dalekowzroczności starczej u kobiet. Wskazuje też, że jest to problem, na który wpływ ma wiele czynników i wymaga indywidualnych rozwiązań dla każdego pacjenta” – dodaje.

Badacze nakłaniają lekarzy do zwracania uwagi na więcej czynników podczas stawiania diagnozy niż tylko zdolności oka do skupienia się na danym obiekcie.

Uważają również, że niezbędne jest przeprowadzenie kolejnych badań, które pozwolą określić wpływ różnych czynników na zwężanie się z wiekiem bliskiego widzenia.

Komentarze do: Czy długość ramion powoduje, że kobiety szybciej potrzebują okularów do czytania?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz