Szukaj

Ćwiczenia mogą obniżyć ryzyko kamieni nerkowych u kobiet

Podziel się
Komentarze0

Wiemy już, że aktywność fizyczna zapobiega cukrzycy, chorobom serca, nadciśnieniu. Teraz dowiadujemy się, że pomoże nam uniknąć kamieni nerkowych. Nie potrzeba nawet wylewać siódmych potów, czy być superzawodniczką – wystarczy kilka godzin w ciągu tygodnia, żeby u kobiet ryzyko doświadczenia tej bolesnej dolegliwości zmniejszyło się o 30%. Dr Mathew Sorensen z University of Washington School of Medicine, główny autor badania mówi, że nawet niewielka ilość ćwiczeń robi różnicę.Prace zaprezentowano na konferencji naukowej American Urological Association w ubiegłym tygodniu, w San Diego.

Ok. 9% ludzi w jakimś okresie swojego życia będzie się zmagało z kamieniami nerkowymi. Problem dotyka częściej mężczyzn, a zachorowalność wzrosła o 70% w ciągu ostatnich 15 lat.

Czynnikami ryzyka kamieni nerkowych jest otyłość oraz suplementy calcium zażywane przez kobiety po menopauzie. Naukowcy odradzają je więc zdrowym starszym kobietom, twierdząc, że relatywnie niska porcja wapnia w pigułce nie zdziała wiele dla zdrowia kości, ale przyczyni się do powstania kamieni nerkowych.

Nowe badanie objęło 85 000 kobiet w wieku od 50 roku życia. Wszystkie zmierzono i zważono i obliczono ich BMI.


Kobiety co roku wypełniały ankietę na temat swojego odżywiania, aby uczeni mogli wziąć pod uwagę czynniki, które obniżają ryzyko kamieni nerkowych (picie dużych ilości wody, jedzenie niewielkich ilości soli i mięsa). Oceniono także aktywność fizyczną uczestniczek.

Po 8 latach obserwacji okazało się, że u 8% kobiet pojawiły się kamienie nerkowe.

Obliczono, że kobiety, które były umiarkowanie aktywne w ciągu tygodnia, były o 16% mniej zagrożone kamieniami nerkowymi niż te panie, które w ogóle nie ćwiczyły. Kobiety wysoko aktywne fizycznie w ciągu tygodnia były aż o 31% mniej zagrożone kamieniami nerkowymi niż te, które prowadziły siedzący tryb życia.

Dr Sorensen mówi: - Nie zmuszamy ludzi, żeby biegali maratony. Wystarczy umiarkowana dodatkowa aktywność fizyczna, która zmienia sposób, w jaki ciało radzi sobie ze składnikami odżywczymi i płynami wpływającymi na powstawanie kamieni. Ćwiczenia sprawiają, że wraz z potem wypływa z nas sól, a kości zatrzymują wapń, który w ten sposób nie trafi do nerek i nie utworzy kamieni. Poza tym, po ćwiczeniach pijemy wodę – kolejny sposób na zapobieganie kamieniom. 

Komentarze do: Ćwiczenia mogą obniżyć ryzyko kamieni nerkowych u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz