Szukaj

Bieganie a niedobór kolagenu

Podziel się
Komentarze0

Bieganie poprawia ogólną sprawność fizyczną, pomaga zgubić niechciane to i owo odkładające się na brzuchu i udach, a także opóźnia efekty starzenia. Orędownicy tej formy aktywności mówią również o zaletach w postaci podniesienia odporności i obniżaniu poziomu cholesterolu.

Bieganie a niedobór kolagenu

Zresztą długo można wymieniać. Niestety biegacze, podobnie jak osoby uprawiający inne dyscypliny sportowe, są narażeni na kontuzje. Przyczyny mogą być różne – od źle dobranego obuwia, przez brak rozgrzewki przed bieganiem, a rozciągania po, aż po schorzenia, które – przed rozpoczęciem treningów – nie były odczuwalne.

Jednym ze skutków intensywnych treningów może być również przeciążenie stawów. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, dobrze jest pamiętać o porządnej rozgrzewce, rozciąganiu mięśni, właściwym doborze butów do biegania i dostosowaniu intensywności i długości treningu do możliwości organizmu. Oprócz wymienionych, warto również suplementować kolagen.

Kolagen – co należy wiedzieć?


Kolagen jest jednym z podstawowych składników tkanki łącznej w organizmie. Jest powszechnie używany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, jednak nie każdy typ kolagenu ma takie same właściwości. Dotychczas opisano 20 typów, z czego tylko jeden (kolagen typ II) jest pomocny w leczeniu stawów.  Oprócz typu kolagenu, który suplementujemy, warto też zwrócić uwagę na to czy preparat został przebadany klinicznie. Może się bowiem okazać, że nawet regularne i długotrwałe suplementowanie, nie przyniesie oczekiwanych skutków.

– Osoby, które chcą suplementować kolagen, powinny sprawdzać czy przeprowadzono badania potwierdzające skuteczność danego preparatu. To ważna kwestia, bo takie badania są naprawdę drogie i wielu producentów po prostu na nie stać. Dla przykładu, badania kliniczne potwierdzające działanie kropli Vital 3, zawierających kolagen, kosztowały 45 milionów dolarów, a sam produkt chroni 14 patentów. Tymczasem na rynku jest wiele preparatów z kolagenem i nie ukrywajmy, to drogie produkty, dlatego tym ważniejsze jest, aby mieć pewność, że zostały sprawdzone, a ich skuteczność udowodniono – komentuje Daniel Karolczak z Apharm.

Dla biegaczy, sportowców, a także osób w starszym wieku, suplementowanie kolagenu jest szczególnie ważne. Treningi obciążające nadmiernie stawy mogą się przyczyniać do utraty kolagenu, a co za tym idzie, do zmniejszenia elastyczności i sprężystości tkanki łącznej.

Komentarze do: Bieganie a niedobór kolagenu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz