Szukaj

Bezsenność: ćwiczenia fizyczne pomogą lepiej spać?

Podziel się
Komentarze1

Ćwiczenia fizyczne, takie jak na przykład aerobik, praktykowane regularnie, mogą wpływać bardzo korzystnie na długość i jakość snu osób cierpiących na bezsenność, według rezultatów niewielkich prób klinicznych, przeprowadzonych przez naukowców amerykańskich. Badanie zostało zrealizowane na 17 osobach prowadzących siedzący tryb życia, w wieku powyżej 55 lat i cierpiących na bezsenność. Część z nich podążała za programem ćwiczeń aerobikowych, takich jak spacer czy rower, a inni oddawali się zajęciom związanym z szeroko pojętą kulturą.Następnie badani zostali poproszeni o odpowiedź na pytania zawarte w kwestionariuszu. Pytania zostały sformułowane tak, aby badani mogli ocenić wiele aspektów dotyczących jakości ich snu oraz jakości ich życia w ciągu dnia. Po 16 tygodniach, uczestnicy, którzy praktykowali spacer albo rower z umiarkowaniem, ale regularnie, spali o 1,25 godziny więcej w ciągu nocy, niż wcześniej. A także, uczestnicy ci twierdzili, że mają więcej energii w ciągu dnia oraz generalnie lepsze samopoczucie. Natomiast członkowie grupy, która nie podążała za programem ćwiczeń fizycznych, nie odnotowali żadnej poprawy w jakości i długości snu, jak również w jakości życia w ciągu dnia.

Julie Carrier, badaczka w Centrum Badań nad Snem i Rytmami Biologicznymi przy Szpitalu Sacré-Cœur w Montrealu, nie jest zbytnio zaskoczona tymi rezultatami, ponieważ wiele innych badań, przeprowadzonych do tej pory, wykazuje dokładnie to samo. Ćwiczenia fizyczne z całą pewnością uwalniają taki mechanizm działania, który wywiera łagodzący wpływ na odczuwanie niepokoju psychicznego. Niepokój psychiczny z kolei jest główną przyczyną problemów z bezsennością, podkreśla badaczka, będąca także profesorem na Wydziale Psychologii na Uniwersytecie w Montrealu.


Ale uwaga, aktywność fizyczna, bardzo intensywna i praktykowana na 3 godziny przed udaniem się na nocny spoczynek, może bardziej zaszkodzić niż pomóc osobom cierpiącym na bezsenność.

Według profesor Julie Carrier, przeprowadzenie innych badań nad ćwiczeniami fizycznymi i snem byłoby teraz bardzo głęboko uzasadnione. Pani profesor wyjaśnia, iż działanie aktywności fizycznej może być różne, w zależności od grup wiekowych. Nie bez znaczenia jest także stan zdrowia każdej poszczególnej osoby, precyzuje pani profesor Julie Carrier.


Aktywność fizyczna i psychoterapia

Fakt, iż ćwiczenia fizyczne korzystnie działają na nasz sen, jest coraz lepiej uzasadniony, tym bardziej, że generalnie aktywność fizyczna ma niesamowicie dobry wpływ na nasze zdrowie. Byłoby bardzo interesujące przeprowadzenie badań porównawczych, dotyczących działania ćwiczeń fizycznych wspólnie z działaniem terapii poznawczo-zachowawczej na sen, na przykład, podkreśla Julie Carrier.

Ta terapia już udowodniła swoją skuteczność i jest bardzo dobrze udokumentowana, według profesor Julie Carrier. Ten typ terapii pozwala osobom cierpiącym na bezsenność zmienić sposób postrzegania snu. Bezsenność jest często rezultatem niepokoju psychicznego, który stał się chroniczny, do tego stopnia, że zagraża nawet godzinie snu, jeszcze bardziej zaostrzając przypadek bezsenności.

Terapie poznawczo-zachowawcze pozwalają na nowo przyswoić sobie to naturalne zachowanie, którym przecież jest dla nas spanie, wyjaśnia Julie Carrier.

Sen: kilka podstawowych reguł, według profesor Julie Carrier

Należy kłaść się i wstawać o stałych godzinach

Unikać spożywania alkoholu albo innych stymulantów, takich jak kawa na przykład, przed pójściem spać

Tak urządzić swój pokój, aby stworzyć w nim otoczenie spokojne i sprzyjające zaśnięciu, to znaczy, z niewielkim oświetleniem, bądź w ogóle z brakiem oświetlenia, oraz z odpowiednią temperaturą

Unikać intensywnej aktywności fizycznej na conajmniej 3 godziny przed pójściem spać.

Komentarze do: Bezsenność: ćwiczenia fizyczne pomogą lepiej spać? (1)

SoniaL
SoniaL 03-01-2015 14:43

Bezsenność

1

W mnie było tak, że starałam się jak najbardziej zmęczyć przed planowanym zaśnięciem, ale zwykle byłam jeszcze bardziej pobudzona. Zawsze wysiłek kończyłam długi m spacerem, ale i tak nie pomagało mi to zasnąć. Dopiero k... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze