Szukaj

Badania na obecność HIV dla kobiet w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Należy wprowadzić rutynowe badania na obecność HIV dla kobiet w ciąży - zaproponowała w rozmowie z "Życiem Warszawy" rzecznik praw dziecka Ewa Sowińska z LPR. To reakcja rzecznika na przypadek Simona Mola - Kameruńczyka, który zaraził około 20 Polek wirusem wywołującym AIDS, dodaje dziennik.Kiedy kobieta przychodzi na badania ciążowe, powinna być badana na HIV, podobnie jak przeprowadza się jej badania poziomu hormonalnego i badania pępowiny. Wymagałoby to zmian w uregulowaniach, ale wydaje się, że właśnie przychodzi w Polsce na to czas. Rutynowe badania pozwoliłyby wykrywać HIV na wczesnym etapie - tłumaczy "ŻW" Wiesława Lipińska, rzecznik biura RPD.


Pomysł Sowińskiej wywołuje kontrowersje. "Dziś badania HIV wykonujemy w bardzo dyskretny sposób. Jeżeli wprowadzimy testy standardowe, to wyniki będą krążyły wszędzie - mówi "Życiu Warszawy" wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Tymczasem postulat pani rzecznik praw dziecka spotkał się z uznaniem szefowej Sejmowej Komisji Zdrowia Ewy Kopacz z PO, z zawodu lekarza.

"Jeżeli tylko znalazłyby się na takie badania środki w budżecie, bo przecież pacjentki nie powinny za nie płacić, to byłoby to jak najbardziej zasadne" - stwierdziła Ewa Kopacz."Życie Warszawy" odnotowuje, że do około 70% zakażeń od matki dochodzi w trakcie porodu.

Komentarze do: Badania na obecność HIV dla kobiet w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz