Szukaj

Alergiczne zapalenie spojówek

Podziel się
Komentarze1

Alergiczne zapalenie spojówek występuje samodzielnie lub z inną alergią, a jej objawy są wyjątkowo uciążliwe. Łzawienie, świąd oczu, obrzęk spojówki to tylko niektóre dolegliwości występujące przy alergiach oczu- mówi dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, specjalizującej się w diagnostyce okulistycznej.

Istnieje kilka rodzajów alergii oczu. -Najwięcej pacjentów cierpi na sezonowe zapalenie spojówek (SAC), wywoływane przez pyłki, grzyby i alergeny zwierzęce. Ta postać, często występuje wraz z zapaleniem błony śluzowej nosa.

SAC zwykle ujawnia się przed lub w okresie dojrzewania - mówi dr Filipecka z Kliniki Okulus. Wielu Polaków dotyczy również problem wiosennego zapalenia spojówki i rogówki, tzw. VKC. Jest to przewlekły stan, rozwijający  się najczęściej u chłopców między 5 a 25 rokiem życia. Nasila się w okresie wiosennym i może powodować uszkodzenia rogówki.

U 75% pacjentów z VKC dodatkowo występuje astma i wyprysk alergiczny. Na wiosenne zapalenia spojówki często choruje cała rodzina - mówi dr Iwona Filipecka. Koniec zimy to idealny okres na wykonywanie testów

alergicznych. W powietrzu nie ma jeszcze uczulających pyłków.

Znajomość kalendarza pylenia oraz włączenie olopatadyny  przynajmniej na 2 tygodnie przed pojawieniem się alergenu zapobiega wystąpieniu alergii lub znacznie łagodzi jej przebieg - mówi dr Iwona Filipecka.

Dziedziczny problem


Z roku na rok, przybywa alergików. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, ich liczba zwiększyła się dwukrotnie. Najgorzej jest w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Katowice. W powietrzu unosi się coraz więcej alergenów a ludzie są coraz mniej odporni. Skłonność do reakcji alergicznych zapisana jest w genach. Jeśli jedno z rodziców ma (lub miało w dzieciństwie) alergię, to prawdopodobieństwo, że dziecko ją odziedziczy wynosi 30-40 proc., a gdy skłonność do uczuleń dotyczy obojga rodziców, ryzyko przekazania go dziecku wzrasta do 60-70 proc.

Jednak dziedziczona jest jedynie sama skłonność do alergii, a nie konkretna jej postać czy nadwrażliwość na dany alergen, zatem dzieci alergików wcale nie muszą reagować uczuleniem na to samo co ich rodzice.

Alergiczne zapalenie spojówek jest często lekceważone i traktowane jako banalna choroba. Jednak specjaliści przestrzegają. -Alergiczne zapalenie spojówek, zwłaszcza typu sezonowego, nawet na kilka lat może wyprzedzać wystąpienie innych chorób uczuleniowych. Nieleczona alergia, może doprowadzić w niektórych przypadkach do poważnego uszkodzenia wzroku -mówi dr Iwona Filipecka.

Komentarze do: Alergiczne zapalenie spojówek (1)

teska
teska 18-08-2014 17:09

Krople na zapalenie spojówek

1

W takich przypadkach ja stosuję krople do oczu, które bardzo pomagają, są niedrogie i nawet u dzieci można je stosować. Staram się mieć zawsze opakowanie w lodówce, bo moje dziecko jest mocno alergiczne.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze