Szukaj

Aby lepiej spać, wieczorami nie używajcie aparatów elektronicznych

Podziel się
Komentarze0

Według badania amerykańskiego, używanie aparatów elektronicznych (komputery, laptopy, smartfony, telewizor, etc.), przed pójściem spać sprzyja pojawianiu się zaburzeń snu. Sen jest zdecydowanie bardzo kruchy.Według badania amerykańskiego przeprowadzonego przez National Sleep Foundation (Narodowa Fundacja Snu), używanie apartów hich-tech (telewizory, ale również – i przede wszystkim – PC, telefony komórkowe, smartfony) w godzinie, która poprzedza moment udania się do łóżka, może powodować bezsenność.

Autorzy badania, którzy przepytywali 1 508 osób w wieku od 13 lat do 64 lat, w rzeczywistości odnotowali bardzo silną korelację między stosowaniem tego rodzaju urządzeń oraz zaburzeniami snu u badanych osób: 95% uczestników należących do grupy z niedoborem snu odpowiedziało, iż używali jakiegoś aparatu elektronicznego w godzinie poprzedzającej udanie się na nocny spoczynek.


Światło ekranów zakłóca produkcję melatoniny

Badacze wysuwają wiele argumentów, aby wyjaśnić ten związek przyczynowo-skutkowy. Ich zdaniem, światło wysyłane na krótki dystans przez bardzo jasne ekrany urządzeń high-tech, ma zakłócać wytwarzanie melatoniny, czyli hormonu odgrywającego kluczową rolę w regulacji snu.

Inne wyjaśnienie zakłada, że aktywności wykonywane na tych urządzeniach (surfowanie po internecie, gry wideo, sieci socjalne oraz w mniejszej mierze oglądanie programów telewizyjnych) mają stymulować w znacznym stopniu mózg, który następnie ma problemy ze spowolnieniem swojej aktywności, aby zasnąć.

W końcu, autorzy badania obserwują w sposób bardziej przyziemny, że niektóre urządzenia, takie jak smartfony albo telefony komórkowe, zakłócają bezpośrednio sen ich właścicieli przez sygnały, które wysyłają (dzwonek telefonu, alarm SMS, odbieranie maili, kiedy śpimy).

Autorzy podsumowują swoje badania zalecając regularne godziny snu oraz nie korzystanie z wysokiej technologii przed położeniem się do łóżka. 

Odłącz się, aby dobrze zasnąć i śpij!

Komentarze do: Aby lepiej spać, wieczorami nie używajcie aparatów elektronicznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz